2017 Nisan Teknoloji Haberleri ve Yenilikleri

Teknoloji anilbirgul

batman mobileYeni BATMAN Oyunu İçin İlk Fragman Yayınlandı!

Telltale Games, Gotham’daki ikonik süper kahramana dair bir macera oyunu serisi olan BATMAN için ilk fragmanı yayınladı. Geliştirici Rocksteady Studios tarafından iyi kabul edilen Arkham oyunlarının aksine, bu dönemsel seri Bruce Wayne’nin çift kişilikli hayatına odaklanacak ve onun yasa dışı kanun infazcısı benliğini değiştirecek. Fragman, ‘gölgelerin dışına çıkmak’ için Bruce’u isteyen ve onun kıyafetleri içinde bulunan Bruce ve BATMAN için oda sağlayan onun güvenilir kahyası Alfred ile başlar. Daha sonra bazı haydutları takip eden BATMAN’i görürüz ve loş bir sokak boyunca gıcırdayan Batmobile’ın bir anlık görüntüsünü yakalarız.

Serinin ilk bölümü, (‘Gölgeler Diyarı’) PC, PS4, Xbox One, iOs ve Android de dahil olmak üzere akla gelebilecek her platforma 2 Ağustos’ta çıkacak. Sezon geçişi için bir kod ile bir disk bazlı versiyonu 13 Eylül’de Kuzey Amerika’ya ve 16 Eylül’de Avrupa’ya gelecek…

 

xerox panelXerox’tan Güneş Panellerinin Verimini Artırıp Maliyetini Düşüren Buluş!

Günümüzde alternatif enerji kaynakları çok popüler. Bunun birçok sebebi var: çevre dostu olması, yeniden kullanılabilmesi, güneş ışığının, rüzgarın doğalgaz, petrol gibi tükenmiyor olması vs. Xerox firmasından şu sıralar popülaritesi iyice artan güneş paneli sektörüne ciddi katkıda bulunacak bir buluş geldi. MIT(Massachusetts Institute of Technology) MIT Technology Review adındaki teknoloji portalında anıtılan bu buluş çok konuşulacak gibi duruyor. Bu arada Xerox’tan kısaca bahsetmek gerekirse Xerox dünyaca ünlü teknoloji ve iş süreci yönetim şirketidir. Xerox’un Ar-Ge laboratuvarı Xerox PARC’ta üretilen bu teknolojiyle artık güneş panelleri çok daha verimli ve daha az maliyetli olacak gibi gözüküyor. Buluş, çip basan bir baskı cihazıdır. Bu baskı cihazının çalışma prensibi normal baskı cihazlarındaki mürekkebin kağıda basılması prensibine benziyor. Burada mürekkep içinde milyonlarca iletken çip bulunan sıvı alaşım; kağıt ise plastik, silikon gibi hafif ve katlanabilir yüzey. Yani bu sıvı çip alaşımlar solar hücreler olacaklar. Böyle bir buluşun güneş paneli sektöründeki panel üretiminde ciddi bir değişikliğe yol açacağını belirtsek abartmış olmayız.

 

wordpress 4.6 pepperWordPress 4.6 Pepper Güncellemesi Yayınlandı!

Esneklik ve geliştirilebilir yapısıyla en çok kullanılan web sitesi hazırlama sistemi arasında olan WordPress için yeni güncellemesi kullanıcılara resmen sunuldu.

Bu yeni güncelleme yayınlanırken bununla ilgili yeniliklerde paylaşıldı. Güncellemenin en çarpıcı yeniliği akıcı bir özellik kazandırması ile öne çıkmaktadır. Bu akıcı güncelleme özelliğiyle artık sitede yaptığınız değişiklikler, sayfayı kapatmadan hemen işleme geçecek ve direkt görüntülenecektir.

Bu işlem hızı sayesinde kullanıcılar için site yönetimi artık daha da kolaylaşacaktır.

WordPress yönetim paneli hakkındaki eleştirilere cevap niteliğinde yenilikler de mevcuttur. Yönetim panelinde doğal yazı tiplerinin kullanıldığı görülmektedir. Kullanılan farklı cihazlar yüzünden değişkenlik gösteren yazı tipleri ile yönetim panelini daha hızlı kullanmanız artık mümkündür.

Editörde yapacağımız link verme işlemi için yanlış bir link girmenizin önüne geçilmiştir.

Bunlara ek olarak, WordPress’te yazı oluşturduğumuzda bu yazının kaybolmasını, silinmesini önlemek için kurtarma seçeneği oluşturulmuştur.

 

viveport satışViveport Açıldı!

Sanal gerçeklik sektöründe en büyük yatırıma sahip Vive, HTC ve Steam’in ortaklığında ortaya çıkmıştır.

Vive, 800 dolardan 15.000 civarında satış gerçekleştirmiştir. HTC, Vive kullanıcıları için sanal gerçeklik uygulamasını yayınlayan Viveport adında mağaza açmıştır.

Son zamanlarda ciddi değer kaybeden HTC, bu yatırımlarıyla ne kadar başarılı olacağı merakla bekleniyor. Bu yeni açılan mağazanın sanal gerçeklik alanında bir ilk olması başarılı olmasını sağlayabilir.

Bu yıllarda pek çok firma sanal gerçeklik alanına ciddi yatırımlar yapmaya başlamıştır. Firmalar arası çekişmenin arttığı bu yıllarda teknolojinin de farklı boyut kazanacağı düşünülüyor.

 

hareketli nesneVideolardaki Nesneler Hareketli Olabilecek!

MIT, yeni bir teknolojiyle insanların videolarda istediği herhangi bir değişikliği yapmasını sağlayacağını açıkladı.

Video kullanıcıları, MIT’in bu yeni teknolojisiyle izledikleri videolarda gerçek nesneleri istedikleri gibi hareket ettirebilecekler.

MIT, videolar ile kullanıcılar arasında interaktif etkileşimi sağlayan ve gerçeklik düzeyini arttıran teknoloji ortaya sunacak. MIT, Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zeka Laboratuvarı (CSAIL) içerinde ortaya çıkardığı bu teknolojiyle videolardaki gerçek görüntüleri hareket ettirebilecekler.

Videolarda kullanıcılar değişiklik yapmak için el hareketleriyle anlık kayıt sağlanıyor ve videoya yükleniyor. Bu sayede kullanıcılar da videoda bulunmuş oluyor.
verizonVerizon, 2.4 Milyar Dolara Fleetmatics’i Alıyor!

Telekomünikasyon alanında dünyanın en iyilerinden olan Verizon, Dublinli GPS taşıt takip şirketi olan Fleetmatics’i 2.4 milyar dolara alıyor. Geçen hafta 4.8 milyar dolara Yahoo’yu satın alan firma aynı zamanda 1.5 ay önce Telogis’i, başka bir telematik şirketi almış ve bu satın alma için harcanan miktarı açıklamamıştı.

Fleetmatics oldukça büyük sayılabilecek bir şirket olup 37.000 müşterisi, 737.000 abonesi ve 1200 çalışanı olan bir kurumdur. Şunu söylemeden de geçmeyelim: Verizon’un aynı hizmeti veren Networkfleet adlı bir yan kuruluşu daha var.

 

katlanan klavyeVensmile K8 Katlanan Klavyenin Yanına Bilgisayarda Ekliyor!

Günümüzde birçok katlanıp taşınabilen klavye piyasada bulunuyor fakat bu klavyeler kullanışlı olsa da bir bilgisayar veya ekran olmadan kullanımı mümkün olmuyor. Vensmile K8 bu sorunu ortadan kaldıracak çözümü buldu. Gittiğiniz her yerde bilgisayarınızda yanınızda olacak. Cepte ya da çantada taşınan bilgisayar yeni değil. Daha önceden Intel Compute Stick ve InFocus Kangaroo gibi örneği bulunuyor. Fakat bunlar akıllı telefon pratikliğini sağlayamıyor. Bu konuda Vensmile K8 değişime gidiyor. Katlanabilen klavyenin yanına touch pad ve bilgisayarda ekliyor. Fotoğrafta görünen ufak kutu masaüstü bilgisayarlardaki kasa görevini üstleniyor.
Bilgisayarın Intel Atom x5-Z8300 işlemcisi bulunuyor. Aynı zamanda 4 GB RAM ve 64 GB hafızaya sahip. İstenildiğinde hafıza 32 GB arttırılabilir. Rahatça taşınan sistemde USB 2.0 ve USB 3.0 portlar, Bluetooth ve Wi-Fİ ağı da bulunuyor.
Taşınabilir bilgisayar konseptinde değişiklik sunan bu ürün suya dayanıklılık özelliği de sunuyor. Şu an için ön siparişte olan Vensmile K8’i 200 dolara satın alabilirsiniz.

 

yenikapı mitingi taksiUber ve BiTaksi Uygulamalarından Yenikapı Mitingi İçin Ücretsiz Yolculuk Fırsatı!

Yarın Yenikapı Miting Alanı’nda düzenlenecek olan “Demokrasi ve Şehitler Mitingi” için Uber ve BiTaksi uygulamalarından çok güzel bir kampanya geldi. Öncelikle Uber’den başlayalım. Mobil cihazlarında Uber uygulamasını kullanan vatandaşlar yarın Yenikapı mitingine Uber ile belli şartlar altında bedava yolculuk yapabilecek. Uber’in yaptığı açıklamaya göre 50 TL’ye kadar olan yolculukların bedava. 13:00-19:00 arası gerçekleşecek olan bu hizmet, Uber uygulamasındaki uberXL ya da uberTaksi uygulamalarıyla geçerli olacak.
BiTaksi de buna benzer bir hizmet veriyor. Lakin şartları Uber’den biraz daha farklı. 14:00-18:00 arası Yenikapı bitişli kredi kartlı yolculuklarda 40 TL’ye kadar bedava olacak. Ayrıntılar için internet adresine başvurabilirsiniz.

 

polis droneTürk Polisine Özel, Yerli Drone Üretildi!

Birçok başarılı projeye imza atmış olan ASELSAN’la beraber Göktürk A.Ş.’nin ortaklığıyla Türk polisi için yerli Drone yapıldı. İsmi Akıncı 3000 olan bu Drone birçok özelliği içinde barındırıyor. 50 dakikaya yakın bir uçuş süresine sahip. Yüksek kaliteli GPS sistemine sahip olan bu İHA(insansız hava aracı) aynı zamanda 3000 metre irtifaya sahip. Saatte 90 km’ye ulaşabilmesi de ayrıca dikkat çekici bir özelliği. Karbon yapılı olup sağlam bir gövdeye sahip olmasıyla birlikte yağmura karşı dayanıklı ve belli rüzgar seviyelerine kadar görevleri yerine getirebilecek kapasitede. 5 km’ye kadar HD görüntü alabiliyor olması da gerçekten çok başarılı. Bunun yanında çok uzak mesafeler için optik yakınlaştırma özelliğine ve termal kameralara sahip. IP69k, IP69, IP67 ve MIL sertifikalarına sahip bu başarılı yerli Drone’umuz askeri alanlar için üretilmiş olup geliştirilerek üretimine devam edilmesi bekleniyor.

 

tplink wifiTP-LINK CPE520 ile WiFi Açık Mekanlarda Daha da Güçlendi…

TP-LINK, geniş alanlarda kablosuz ağ ile iletişim için yeni bir ürün daha üretti. Dış mekan erişim noktası olarak ifade edilen bu model, CPE520, güçlü özellikleri ve uygun fiyatıyla güzel bir çözüm olacaktır. 5 GHz frekans bandında yayın yapacak bu model, çevredeki diğer cihazların sinyallerinden etkilenmeyecektir. Geniş mesafeli veri aktarımı için karşılıklı en az iki erişim noktası şeklinde kullanılır ve açık alanlarda WİFİ sinyallerini iletir.

CPE520 modeli dış mekan uygun yapılmıştır. 16 dBi gücünde ve 2×2 çift kutuplu yerleşik antene sahiptir. MIMO (multiple-input andmultiple-output) teknolojisine göre yapılan bu antenler, WİFİ sinyallerini yaklaşık 20 km uzağa kadar taşıyabilir, çevredeki sinyallerden ve her türlü hava şartlarından etkilenmez, net ve kaliteli sinyal ulaştırır. Eksi 30 ile 70 derece hava sıcaklıkları arasında rahatlıkla çalışır.

TP-LINK’in kullandığı MAXtream TDMA teknolojisi ile ağ ölçeği ne olursa olsun performans kaybetmiyor. Ayrıca, Pharos Kontrol yazılımı ile çok kolay yönetiliyor. Pharos ile cihaz algılama, durum izleme, yazılım güncelleme ve ağ onarımı gibi istekler tek bir merkezden kontrol edilebiliyor.

 

akıllı bileklikTomTom Akıllı Bileklik Üretti
Giyilebilir cihazların bütününde adım takibi, ivme ölçer ve kalori hesabı gibi özellikler mevcut. Bu durumda piyasada farklılık yaratmak güçleşiyor. Ancak TomTom’un geliştirmiş olduğu akıllı bileklik vücut kompozisyon ölçümlemesi yaparak farklılık yaratıyor.

TomTom Touch isimli akıllı bileklik dokunmatik olarak kontrol sağlanıyor. Adım, uyku ve kalp ritmi takibi gibi özelliklerinin bulunmasının yanında en önemli özellik olarak vücut analizi yapabiliyor.

Buna göre vücut-yağ oranını hesaplayabiliyor ayrıca kas miktarı bilgisine kolayca ulaşılabiliyor. TomTom bilekliği bu konuda başarılı bir izlenim yaratıyor.

Farklı tarzlara yönelik renk çeşitleri bulunan cihazın 7/24 takılabilmesi için rahat ve hafif bir tasarım tercih edildi.

Ön sipariş fiyatı 129 Dolar olan akıllı bilekliğin yakında piyasaya sunulacağı bekleniyor.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{anilbirgul}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir