4 Adımda Kolay Buzdolabı Temizlemek

Sağlık anilbirgul

Buzdolabının temizliği çok önemlidir. özellikle yiyeceklerimizi sağlıkla saklamak istediğimiz bir alanın devamlı olarak temizlenmesi ve temiz kullanılması çok önemlidir. Dışı olduğu kadar içini de temiz tutmak için daha pratik yöntemler kullanırsanız eğer buzdolabını temizlemek çok daha kolay bir hal alacaktır.

İlk olarak buzdolabı temizliğine geçmeden önce bir süre pek fazla market alışverişi yapmayın ve buzdolabının içindekileri tüketmeye çalışın böylece çok daha az malzeme çıkaracaksınız ve işiniz kolaylaşacak. Özellikle donmuş gıdaları olabildiğince tüketmeye çalışıyoruz ki bekletme aşamasında bozulmasınlar.

  1. İlk olarak buzdolabını fişten çekin ve dolap içindeki malzemeleri uygun bir alana çıkartın. Tüm malzemeler çıktıktan sonra çıkabilecek tüm parçaları da çıkartın ve uygun olanları makinaya atın ve olmayanları da elde yıkayın. Daha sonra dondurucu kısmın kapağını da açık bırakıyoruz.
  2. Çok fazla köpüklü olmayan deterjanlı bir su hazırlıyoruz. Dolabın iç kısmını etraflıca temizliyoruz. Bu sırada derin dondurucunun buzları erimeye başlıyor. Ardından temiz bir su ile iç kısmını tekrar temizliyoruz.
  3. Derin dondurucu kısmındaki eriyen buzları alıyoruz ve aynı şekilde bu kısmı da önce deterjanlı su ile daha sonra temiz su ile duruluyoruz ve dolabın temizlenen parçalarını yerlerine koymaya başlıyoruz.
  4. Bir gene dolap açık kaldıktan sonra, fişini takıyoruz ve soğutmaya başlıyoruz. Bu aşamada dolapta ne kadar gereksiz olan, yenmeyen, eskimiş, çürümüş her şeyi atıyoruz ve dolapta bekleyecek olan yiyeceklerin kaplarını değiştiriyoruz. Arından kalan ürünleri dolaba yerleştiriyoruz.

Dolabın iç temizliği bittikten sonra dışını da şöyle bir genel olarak temizlemekte fayda var. Bunun için eler lekeler var ise aseton ile silebilir ve asetonlu kalmasına mahal vermeden hemen deterjanlı su ile silebilirsiniz. Daha sonra da duru su ile üzerinden geçin.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{anilbirgul}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir