Adil Kullanım Kotası Nedir?

Internet editor

Adil Kullanım Kotası Nedir?

Adil kullanım kotası ya da kısaltılmış ismiyle AKK bir çeşit limitlendirme çeşididir. İnternet üzerinde kullanıcıların rahat rahat gezinebilecekleri, video indirip izleyebilecekleri, oyun oynayabilecekleri, müzik dinleyebilecekleri limiti gösterir.

AKK Amacı Nedir?

Ülkemiz tarafından internet sağlayan firmalar tüm kullanıcılara eşit ve de dengeli bir hizmet belirlemek ve vermek amacı ile bir limit belirlemiştir. Bu limitin amacı tüm kullanıcıların internet hizmetinden eşit olarak yararlanabilmesini sağlamak durumudur.

Adil Kullanım Kotası Nedir?

Bu Limit Aşılırsa Ne Olur?

Bu limitin aşılması durumunda internet hızı firma tarafından belirlenen hıza düşürülür. Kullanıclar interneti kullanmaya devam edebilirler ama eskisi kadar verim alamazlar çünkü daha yavaş ve sıkıntılı bir süreç başlamış olur.

Ayrıca internet şekliniz limitsiz internet değil ise bu limiti aştığınız an internetiniz kesintiye uğrayacak ve de video izleme, film izleme, araştırma yapma, müzik dinleme, oyun oynama gibi internet üzerinden zevkle yapabileceğiniz bir çok şeyden doğal olarak mahrum kalmış olacaksınız.

Bir çok internet kullanıcısı doğal olarak bu durumu pek iyi karşılamamakta ve mahrum kalmaktan şikayetçi olmaktadır. Yalnız sürekli indirme ve de paylaşma yapan kişiler aylık olarak yaklaşık 350 GB kadar internet harcaması yapabilirler. Öbür yandan aynı parayı veren başka bir kişi aylık olarak 10 GB harcama yapıyorsa bu o kişinin hakkının yenmesi olacaktır. Çünkü bu kişinin harcamaları ve bant üzerinden kullanımı sekteye uğrayacaktır.

 

 

 

 

Sosyal Ağlarda Paylaş

{editor}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir