Ahmet Davutoğlu Kimdir?

Kimdir ? editor

Ahmet Davutoğlu, 26 Şubat 1959 tarihinde Konya’da doğmuştur. Annesi Memnune Hanım ve babası Mehmet Bey’dir. 4 yaşında annesini kaybeden Ahmet Davutoğlu, babasıyla birlikte İstanbul’a yerleşti.

Eğitim ve Çalışma Hayatı

Hacı Süleyman Bey ilkokulunda eğitim hayatına başladı fakat ilkokulu Bahçelievler’de tamamladı. Ortaöğrenimini İstanbul Erkek Lisesinde tamamlamış olan Davutoğlu, 1983-84 eğitim öğretim yılında Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Ekonomi bölümlerinden mezun olarak diplomasını aldı. Daha sonra aynı üniversitede yüksek lisans ve doktorasını tamamladı. Doktorasını tamamladıktan sonra 1990 yılında Malezya Uluslararası İslam Üniversitesi’ne giderek yardımcı doçent olarak çalışmaya başladı. Bu üniversitede Siyaset bilimi bölümünü kurdu ve bölüm başkanı olarak başa geçti. 1993 yılına kadar burada görevine devam eden Ahmet Davutoğlu, 1995 yılında eşi ve iki kızı ile birlikte Türkiye’ye geri döndü. 1995 ve 1999 yılları arasında Marmara Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde akademik eleman olarak çalışmalar yaptı.

 

Siyasi Kariyeri

1980 yıllarında Abdullah Gül ile tanışan Davutoğlu, Gül’ün başdanışmanı olarak çalışmaya başladı. Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakan olması ile birlikte ise yine başdanışmanlık görevine devam etti. O dönemlerde birçok konuda etkili bir hal alan Ahmet Davutoğlu, dış temaslarda da kendini göstermeyi başardı. 10 Ağustos 2014 tarihinde Recep Tayyip Erdoğan tarafından Ak parti genel başkanlığına aday gösterildi. 5 Mayıs 2016 tarihinde ise Ahmet Davutoğlu, genel başkanlık görevinden istifa etti. İngilizce, Almanca ve Arapça dilleri bilen Ahmet Davutoğlu evli ve dört çocuk babasıdır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{editor}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir