Ali Koç Kimdir?

Kimdir ? Anıl Birgül

Ali Yıldırım Koç, 2 Nisan 1967 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Rahmi Koç’un en küçük oğludur. İsmini duyduğumuzda Ali Koç kimdir? Diye sıkça kendinize sormuş olabilirsiniz kendisi ülkemizin ünlü iş adamlarından biridir. Aynı zamanda Türkiye’nin köklü ailelerinden olan Koç ailesinin bir mensubudur.

Ali Koç’un Eğitim Hayatı

Ali Koç 1980 yılında Londra’da Harrow School’a başlamış ve buradan 1985 yılında mezun olmuştur.1989 yılında ise Rice Üniversitesi’nden lisans diploması almaya hak kazanmıştır. Sonrasında 1995 ve 1997 yılları arasında yine ABD de bulunan Boston, Massachusetts Harvard Üniversitesinde yüksek lisans yaparak diplomasını elde etmiştir. Tüm bu eğitim hayatından sonra ABD’de çeşitli kuruluşlarda çalışan Ali Koç, Koç Holding AŞ yönetim kurulu üyesi ve kurumsal iletişim ve bilgi grubu başkanı olmuştur. Eğitimi devam ederken 1986 yılının yazında Otosan A.Ş. Ford Motor Comapany’nin ortaklığı ile otomobillerin montaj hattında görev almıştır. 1987-1988 yıllarının yazlarında da Koç Holding’e bağlı olarak otomobil üretim ve bayii ağı ile çalışmıştır. Bu bayii çalışmalarının tekrar yapılanması döneminde ise üst yönetim ile birlikte çalışmıştır. 1990 yaz döneminde ise J.P. Morgan, NY Stajyerlik yapmıştır. 1991 yılı ve 1992 yılları arasında Ramerica International Inc.’da koordinatör olarak görev almıştır.

Koç Holding’te Aldığı Görevler Nelerdir?

Ali Koç 1997- 2000 yıllarında Koç Holding A.Ş. bünyesi altında Yeni iş geliştirme koordinatörü olarak görev yapmıştır. 2000 yılından itibaren ise yine Koç Holding bünyesinde başka bir kol olan Koç holding topluluğu Bilgi grubu yürütme komitesi başkanı ve yeni iş geliştirme koordinatörü olarak görev yapmıştır. Ali Koç, 2008 yılının Ocak ayından itibaren Koç Holding’in yönetim kurulu üyesi olmuş ve 2009 yılında ise Tüpraş yönetim kurulu üyesidir. Yönetim kurulu üyelikleri halen devam etmekte olan Ali Koç oldukça başarılı bir iş adamıdır. Bunların yanında iş adamı kimliğiyle birlikte bir de iki dönem olmak üzere Fenerbahçe Spor Kulubü’ne yöneticilik görevini üstlenmiştir. Türkiye de bulunan ihracatçılar derneği tarafından verilen ödüle hak kazanmış ve dönemin Başbakanı tarafından ödülü takdim edilmiştir. Ali Koç 22 Şubat 2016 tarihinden itibaren ise Koç grubunun başkanvekilliği görevini yerine getirmektedir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Anıl Birgül {Anıl Birgül}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir