Antisosyal Kişilik Bozukluğu Nedir, Belirtileri ve Nedenleri

Sağlık anilbirgul

Günümüzde sıklıkla görülebilen zihinsel rahatsızlıklardan biri de antisosyal kişilik bozukluğu rahatsızlığıdır. Çeşitli faktörlere bağlı olarak meydana gelebilen antisosyal kişilik bozukluğu rahatsızlığı birçok olumsuz nitelikleri nedeniyle diğer psikolojik hastalıklardan oldukça farklılık teşkil etmektedir. Toplumumuzda ve dünya genelinde oldukça yaygın bir psikiyatri hastalığı olan antisosyal kişilik bozukluğu rahatsızlığının en belirgin niteliklerinden biri de tedavisinin oldukça zor olmasıdır. Uzmanlar antisosyal kişilik bozukluğu rahatsızlığının özellikle yetişkinlik dönemlerine kadar tedavi edilmemesi durumunda bu durumun beraberinde antisosyal kişilik bozukluğu rahatsızlığının tedavisinin daha da güç bir hale dönüşmesine neden olabildiği belirtimektedir.

Bazı belirtilerinin de bulunduğu antisosyal kişilik bozukluğu rahatsızlığı hakkında toplum tarafından algılanan yanlış durumlardan biri de antisosyal kişilik bozukluğu rahatsızlığının çoğu zaman a sosyal kişilik bozukluğu rahatsızlığı ile karıştırılıyor olunmasıdır. Uzmanlar bu algının yanlış olduğunu belirterek antisosyal kişilik bozukluğu rahatsızlığının a sosyal kişilik bozukluğu rahatsızlığı ile herhangi bir bağının bulunmadığının altını çizmektedirler. Daha çok erkeklerde ortaya çıkabilen antisosyal kişilik bozukluğu rahatsızlığı özellikle 15 ila 17 yaşları arasında belirtilerini göstermekte ve tedavi edilmediği takdirde bireyin iş ve sosyal aktivitelerinin ciddi anlamda olumsuz etkilenmesine neden olabilmektedir.

Uzmanlar antisosyal kişilik bozukluğu rahatsızlığına sahip olan bireylerin oldukça zeki olmalarına rağmen hastalıkları nedeniyle sosyal ve iş alanında başarısız olabildiklerini belirtmektedir. Uzmanlar antisosyal kişilik bozukluğu rahatsızlığına sahip olan birçok bireylerin hastalıklarını kabullenme konusunda da zorluk çekebildiklerini belirtmektedirler. Peki antisosyal kişilik bozukluğu nedir dilerseniz makalemizin de ana konusu olan bu sorularımızın cevaplarını psikiyatri uzmanlarından derlediğimiz genel bilgiler doğrultusunda sizlere gerekli bilgileri hemen sunalım. İlk olarak antisosyal kişilik bozukluğu rahatsızlığının genel tanımlaması hakkında sizlere bilgiler sunalım.

 

Antisosyal Kişilik Bozukluğu  Nedir?

Uzmanlar antisosyal kişilik bozukluğu rahatsızlığının bireyler ile ikili ilişkide, düşünce biçiminde ve olayları algılama şeklinde bozuklukların oluştuğu kronik bir zihinsel hastalık olduğunu belirtmektedirler.

Uzmanlar bu hastalığa maruz kalanların herhangi bir akıl hastalığına sahip olmadıklarını fakat zihinsel düşünce ve algılama konusunda ciddi anlamda problemler yaşadığını belirtmektedirler.

Toplumlarda psikopat rahatsızlığı olarak tanımlanan antisosyal kişilik bozukluğu rahatsızlığı tedavi edilmediği takdirde ayrıca bazı ruhsal hastalıkların da oluşmasına neden olabilmektedir. Bu ruhsal hastalıkları arasında depresyon hastalığı ilk sırada bulunmaktadır.

 

Antisosyal Kişilik Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

Antisosyal kişilik bozukluğu rahatsızlığının genel itibariyle birçok belirtileri bulunmaktadır. Fakat en belirgin belirtileri şunlardır;

Vicdan eksikliği veya yokluğu: Antisosyal kişilik bozukluğu rahatsızlığının en temel belirtisi vicdan eksikliği veya yokluğudur.Birey gerçekleştirdiği herhangi bir eylem sonucunda vicdan azabı duygusundan tamamen uzak bulunmaktadır. Çok nadiren de olsa insanlara yardım etme gereksinimi duyabilmekte ve bu durumu ise vicdanı sızladığından değil kendini daha güçlü hissetmesi açısından gerçekleştirmektedir.

Kanunları sürekli olarak çiğneme eğilimi: Antisosyal kişilik bozukluğu rahatsızlığının en temel belirtilerinden biri de bireyin kanunları hiçe sayması ve çoğunlukla çiğneme eğilimi içerisinde bulunuyor olmasıdır. Örneğin trafikte kırmızı ışıkta geçilmesi, çeşitli suçların işlenmesi gibi olumsuz durumları kolayca gerçekleştirebilmektedir.

Yaygın yalan söyleme ve aşağılama davranışı: Antisosyal kişilik bozukluğu rahatsızlığının en önemli belirtilerinden biri de bireyin yaygın olarak yalan söylemesi ve karşısındaki bireyi aşağılama davranışı içerisinde bulunmasıdır. Uzmanlar bu durumun bireyi ego yönünden oldukça rahatlattığının altını çizmektedirler. Antisosyal kişilik bozukluğu rahatsızlığına sahip olan bireyler günlük yaşamlarında gerekse de gerekmese de çokça yalan söyleme eğilimine sahiptirler.Karşısında bulunan bireyleri örneğin eş, çocuk, anne veya babasına karşı aşağılayıcı tavırlar sergilemektedirler. Bu durumu aynı zamanda eğer çalışabiliyorlarsa iş arkadaşlarına da doğrudan yapabilmekte ve bu tavırlarından dolayı kendilerini son derece mutlu hissetmektedirler.

Fiziksel agresiflik: Antisosyal kişilik bozukluğu rahatsızlığının önemli belirtilerinden biri de bireyin fiziksel yönden agresif olmasıdır. Uzmanlar bu hastalığa sahip olan bireylerin karşısındakilere genellikle fiziksel yönden şiddet uyguladıklarını ve bu sayede gereksinimlerini karşılamayı hedeflediklerini belirtmektedirler. Dolaysıyla antisosyal kişilik bozukluğu rahatsızlığına sahip olan bireyler her ne kadar renkli ve mutlu bir kişilik yapısı sergileseler de asıl itibariyle bu durumun tam tersine sahiptirler. Fakat karakter özelliklerini saklama konusunda da oldukça ustadırlar.

Empati duygusunun bulunmaması: Antisosyal kişilik bozukluğu rahatsızlığının en belirgin belirtilerinden biri de bireyin empatik duygusundan tamamen yoksun olmasıdır. Dolaysıyla diğer insanların çekmiş olduğu acılar, mutsuzluklar, huzursuzluklar, vicdan azabı gibi olumsuz duygular antisosyal kişilik bozukluğu rahatsızlığına sahip olan bireyler için pek de anlam ifade etmemektedir. Uzmanlar antisosyal kişilik bozukluğu rahatsızlığına sahip olan bireylerin sevgi, saygı, anlayış gibi duygulardan da yoksun olduğunun altını çizmektedirler. Fakat birçok antisosyal kişilik bozukluğu hastalarının bu durumu kolayca saklayabildiği uzmanlarca vurgulanmaktadır.

İş ve aile ortamında sürekli olarak sorumsuzluk: Antisosyal kişilik bozukluğu rahatsızlığının en önemli belirtilerinden biri de bireyin iş ve aile ortamında sorumluluk almaktan kaçınmasıdır. Bu hastalığa sahip olan bireyler herhangi bir işte çalışamadıkları gibi çevrelerinde çalışan insanları da olumsuz yönde etkileyebilmektedirler. Bu hastalığa sahip olan bireyler örneğin evlilikleri oldukça kısa sürebilmekte ve evlilikleri boyunca eşlerine veya çocuklarına fiziksel şiddet veya psikolojik yönden baskı uygulayabilmektedirler.

asosyal kişilik bozukluğu

Antisosyal Kişilik Bozukluğu Rahatsızlığının Başlıca Nedenleri Nelerdir?

Antisosyal kişilik bozukluğu rahatsızlığının başlıca belirtileri hakkında sizlere bilgiler sunduktan sonra şimdi de başlıca nedenleri hakkında bilgiler sunalım. Antisosyal kişilik bozukluğu rahatsızlığının birçok nedenleri bulunmaktadır. Bu nedenlerin büyük çoğunluğu ise çocukluk dönemlerinde oluşmaktadır. Antisosyal kişilik bozukluğu rahatsızlığının başlıca nedenleri ise şunlardır;

  • Bireyin kötü bir çocukluk döneminden geçmiş olması
  • Bireyin çocukluk dönemlerinde aile içi şiddete yoğun olarak maruz kalması
  • Bireyin çocukluk dönemlerinde kötü arkadaş çevresine sahip olması
  • Bireyin çocukluk dönemlerinde çeşitli suçlara karışması
  • Bireyin suçluluk ve dışlanmışlık duygusuna sahip olması gibi olumsuz faktörler antisosyal kişilik bozukluğu rahatsızlığının gelişmesinde önemli roller almaktadır.

 

Antisosyal Kişilik Bozukluğu  Tedavisi Nasıl Gerçekleştirilmektedir?

Antisosyal kişilik bozukluğu rahatsızlığı tedavisi oldukça güç yapılan bir sağlık sorunudur. Bu nedenle uzmanlar antisosyal kişilik bozukluğu rahatsızlığının 15 yaşından itibaren belirtilerinin görülmesi durumunda hemen tedavi altına alınması gerektiğinin altını çizmektedirler.

Tedavide bireyin bilişsel işleyişinin zenginleştirilmesi, sosyal ve ahlaki değerlerinin pekiştirilmesine ve geliştirilmesine yönelik psikoterapi çalışmalarına ağırlık verilmektedir. Bununla birlikte ilaç tedavisi de uygulanabilmektedir.

Antisosyal kişilik bozukluğu rahatsızlığının tamamen tedavi edilebilmesi açısından hastanın da tedaviye olumlu cevaplar vermesi gerekmektedir. Dolaysıyla hastanın hastalığını kabullenmesi ve kurtulmak istemesi tedavi sürecinin daha da hızlanmasını ve başarılı sonuçlar sunmasını sağlamaktadır.

Antisosyal kişilik bozukluğu rahatsızlığının tedavisi hakkında da sizlere bilgiler sunduktan sonra antisosyal kişilik bozukluğu rahatsızlığı nedir başlıca belirtileri ve nedenleri nelerdir hakkındaki makalemizi burada tamamlamaktayız. Sağlıklı günler dileriz.

 

Not: Makale bilgilendirme amaçlı yayınlanmıştır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{anilbirgul}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir