Apple A10 İşlemcisi Neden Güçlü ?

Teknoloji anilbirgul

Apple 1976 yılında kurulmuş köklü bir şirkettir. Zamanla pek çok firmaya fark atarak Dünya da en iyiler arasında adını duyurmayı başarmıştır. Pek çok uygulamasıyla rakiplerinden bir adım önde olmayı başarmıştır. Apple’ın rakiplerinden önde olmasının ve en çok tercih edilmesinin bir diğer sebebi ise rakipleri gibi Android işletim sistemi yerine kendi ürettiği İOS ve A10 gibi işlemcileri kullanmasıdır. A10 64-bitlik bir çip sistemidir. Eylül 2016 tarihinde Iphone 7 ve İphone 7 Plus ile birlikte hayatımıza girdi.

Apple A10 Performansı

Yapılan A10 performans testlerinde A10 işlemcisi çok ses getiren Ipad Pro’larda kullanılan A9X ile aynı sonucu vermiştir. Iphone 6S ve 6S Plus’da kullanılan A9 işlemcisinden %35 daha fazla performans sağlamaktadır. Bu performansın altında yatan en önemli gerçek ise A10′ da “Hurriance” (Kasırga) ve Zephyr olarak adlandırılan çekirdekler bulunmasıdır. Zephyr güç verimli çekirdeklerdir ve A10′ da iki adet bulunmaktadır. Güç verimli ve yüksek performanslı bu çekirdekleri Apple ilk kez A10 işletimcisi ile bir arada kullanmıştır.

Bu 4 çekirdekli işletimciler diğer firmaların 8 çekirdekli işlemcilerine büyük fark atmaktadır. Bakıldığında Hurriance çekirdekleri diğer firmaların çekirdeklerinden daha geniştir. Yani kapladığı alan başına aslında düşük performans üretmektedirler fakat büyük oldukları için yüksek performans gösterirler. Bu sayede Apple ürünleri güç tasarrufu yapmaktadırlar ve güç tüketimini en az seviyeye indirmeye çalışırlar. Bu sayede de rakiplerinden daha güçlü bir hale gelirler. Apple’ın isteği üzerine A10 Tawian Semiconducter Manifacturing Company (TSMC-Dünyanın en büyük yarı iletken çip üretimi yapan şirketi) tarafından üretilmiştir. Pek çok kişiyi kendine hayran bırak A10 tüketici kesiminde büyük yankılar uyandırmıştır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{anilbirgul}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir