BDDK Kanununun 150. Maddesi

Gündem anilbirgul

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından yapılan açıklamada, son zamanlarda gündemden düşmeyen ve yaklaşık 80.000 kişinin mağdur olmasını sağlayan Çiftlikbank’a parasını kaptıran kişilerin, paralarını nasıl geri alabileceği hakkında detaylar gözlerden çarpmadı. Peki BDDK Kanununun 150. Maddesi tam olarak neyi anlatıyor ve buna göre mağdurların nasıl hareket etmesi gerekiyor ?

Madde 150 — Bu Kanuna göre alınması gereken izinleri almaksızın banka gibi faaliyet gösteren ya da mevduat kabul eden yahut katılım fonu toplayan gerçek kişiler ile tüzel kişilerin görevlileri, üç yıldan beş yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır. Ayrıca, bu suçun bir işyeri bünyesinde işlenmesi hâlinde bu işyerlerinin bir aydan bir yıla kadar, tekerrür hâlinde ise sürekli olarak kapatılmasına karar verilebilir. Bu Kanuna göre alınması gereken izinleri almaksızın ticaret unvanlarında, her türlü belge, ilân ve reklamlarında veya kamuoyuna yaptıkları açıklamalarda banka adını ya da banka gibi faaliyet gösterdikleri ya da banka gibi mevduat veya katılım fonu topladıkları izlenimini uyandıracak söz ve deyimleri kullanan gerçek kişiler ile tüzel kişilerin görevlileri, bir yıldan üç yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır. Ayrıca, bu işyerlerinin bir aydan bir yıla kadar, tekerrür hâlinde ise sürekli olarak kapatılmasına karar verilebilir. Yukarıdaki fıkralara aykırılık hâlinde Kurumun ilgili Cumhuriyet başsavcılığını muhatap talebi üzerine sulh ceza hâkimince, dava açılması hâlinde davaya bakan mahkemece işyerlerinin faaliyetleri ve reklamlar geçici olarak durdurulur, ilânları toplatılır. Bu tedbirler, hâkim kararıyla kaldırılıncaya kadar devam eder. Bu kararlara karşı itiraz yolu açıktır.

BDDK Kanununun 150. Maddesi’nde Ne Anlatılıyor ?

Çiftlikbank tarzı saadet zincirlerinin kurulmasında payı olan kişilerin ve bu tarz örgütlerin yöneticilerinin banka görevinde bulunarak insanlara para dağıttığı aşikar. Bu tarz girişimlerin tamamı suç olarak kabul edilmekte olup, yöneticileri hapis ve para cezasına çarptırılacaktır.

Ancak Kemal Kılıçdaroğlu’nun yukarıda okuduğunuz kanuna yaptığı açıklama farklı bir boyuta ulaşmaktadır. Anlatmak istediği Çiftlikbank’ın bankaların adını ve unvanını kullanarak, banka gibi faaliyet göstermesi ve bunun sonucunda binlerce kişiyi dolandırmasıdır. Dolayısıyla BDDK’nın devlete açacağı bir dava ile tüm parayı devletten tahsil edebilme hakkı doğmaktadır. Yaklaşık 2 sene boyunca toplanan paralardan tüm devlet erkanlarının haberi olduğunu söylemekte olup, kimsenin buna engel olmaması sonucunda dolandırıcılık olayının gerçekleştiğini ve böylece insanların mağdur olduğu gerçeğiyle yüzleştiğimizdir.

Kemal Kılıçdaroğlu Ne Demek İstedi ?

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, halkın dikkatini BDDK üzerine çekerek, bu kurum ile devlet arasında sorunun çözülebileceğini ancak kurumun hala neden adım atmadığını savunmaktadır. Eğer  bir Çiftlikbank mağduruysanız, tek başınıza yapabileceğiniz herhangi bir şey yoktur. Tek beklemeniz gereken tosunun Uruguay’dan dönmesi ve paraları iade etmesi olacaktır. Şu anda süreçte ve tarihteki bu tür olaylara bakacak olursak, şimdilik böyle bir şey imkansız gibi gözükmektedir. O yüzden paranızın üzerine bir bardak soğuk su daha içmenizde fayda var 🙂

Sosyal Ağlarda Paylaş

{anilbirgul}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir