Bilgisayar Çift Ekran Nasıl Yapılır?

Nasıl Yapılır ? Anıl Birgül

Dizüstü ya da masaüstü bilgisayarınızdaki birden çok ekranı tek bir bilgisayara aktararak görüntü alma sayısını arttırmak amacı ile kullanacağımız işlem bilgisayarımız üzerinde yer alan Dvi ya da vga bağlantı noktası yardımı ile ekranımızı çoğaltabiliriz. Bizler de bu yazımızda bilgisayar çift ekran nasıl yapılır? Sorusunun yanıtını sizlere vereceğiz.

Çift Ekran Ne Gibi Durumlarda İşe Yarar?

Monitör üzerinde bir belge üzerinde çalıştığınız zaman aynı anda web tarayıcınız üzerinden bir başka sayfa da açmanız gerekebilir. Ya da çalıştığınız belge üzerinde yer alan verileri web sayfası üzerinde diğer forma girmeniz gerekebilir. Ya da başka bir yerden işlem yaptığınız dosya üzerine kopyala yapıştır gibi işlemler de uygulamanız gerekebilir. Bundan dolayı ekran boyutunun size eksik geldiğini fark ederek ikinci bir ekranın olmasını isteyebilirsiniz. Yani bilgisayarınızı çift ekran yapmak isteyebilirsiniz.

Uygulama Adımları

Fvg-05 kablosunu bilgisayarın ekran kartı üzerindeki Vga çıkışına bağlayalım. Daha sonra ekranı Dvi Çıkış bağlantısına bağlayalım. Bunun için de pin sayısını baz alarak bunu kablo ile birleştiriyoruz. Eğer kullandığınız sistem Windows 8 işletim sistemi ise, ekranları direkt olarak algılayacaktır. Ancak işletim sisteminiz Windows 7 ise, başlat ardından denetim masası ardından görüntü ve sağ menüde yer alan çözünürlüğü ayarla kısmına tıklıyoruz. Daha sonra da burada ikinci yoksa algıla yazan butona tıklıyoruz ve ikinci ekranın algılanmasını bekliyoruz. Son adım olarak da fareniz ile monitörü sağa ya da sol tarafa doğru çekerek görüntülerinizi ekranlara dağıtabilirsiniz. Daha detaylı anlatacak olursak, bir tarayıcı açın ve bu tarayıcıyı başka bir monitöre taşımak için sağa – sola doğru çekin böylece ikinci ekranı da kolay bir şekilde kullanmış olacaksınız.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Anıl Birgül {Anıl Birgül}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir