Bilgisayar Isınma Sorunu Nasıl Çözülür?

Bilgisayar Anıl Birgül

Bilgisayarınızı güvenli sıcaklıklar altında tutmak, özellikle sıcaklık dışarıda yükseldiğinde önemlidir. Bilgisayarınızın aşırı ısındığında bilgisayar ısınma sorunu nasıl çözülür? Bilgisayarınızın soğutma sistemi cihazın en önemli özelliklerinden biridir. Soğutma sistemi olmadan, bilgisayarınızın elektrik parçaları çalışmaz. Aşırı ısınma, bilgisayarınızı çalıştıran şeylerin ayrılmaz parçalarına zarar verebilir.

Aşırı Isınan Bilgisayar Neden Tehlikeli

Bilgisayarınız aşırı ısınırsa, bilgisayarınızdaki donanımın ömrünü kısaltmak mümkündür ve onarılmaz hasarlara ve olası veri kaybına neden olabilir. Verilerinizi kaybetmenin yanı sıra, bilgisayarınızın iç organlarındaki ısı da giderek ana kart, işlemci ve diğerleri gibi ömrünü kısaltır. Sıcak bir bilgisayar daha serin bir bilgisayardan daha yavaş çalışacaktır. Dolayısıyla, bilgisayarınızın yavaşlamasını önlemek için orta veya düşük sıcaklıkta çalıştığından emin olun.

Bilgisayarın Sıcaklığı Nasıl Kontrol Edilir?

Elinizi bilgisayarınızın havalandırma sistemine veya kasaya yapıştırmak, bilgisayarınızın ne kadar sıcak çalıştığına karar vermenin doğru bir yolu değildir. Peki, sisteminizin ne kadar sıcak olduğunu nasıl tespit edersiniz? Ek bir yazılım olmadan bilgisayarın sıcaklığını kontrol etmek için sistem BIOS’unuzu kontrol edebilirsiniz. Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve önyükleme ekranında, BIOS’a girmek için bir tuşa basmanız için bir seçeneğiniz olmalıdır. Kur’a girdikten sonra, ekrandaki talimatları kullanarak BIOS menüsüne gidin. Bilgisayarın donanım monitörlerini ve işlemcisini ele alan bir menü bulabilmelisiniz. İşlemci sıcaklığını listeleyen bir alan olmalıdır.

Bilgisayarın Isınmaması İçin Alınacak Önlemler

Temiz tutun. Aşırı ısınma önlemedeki ilk adım, bilgisayarın iç kısımlarının temiz tutulduğundan emin olmaktır. Bilgisayarınızın sıcaklığını yükseltmede büyük bir suçlu bulunan tozdan kurtulmak için bilgisayarınızı temiz tutmalısınız.

Gevşek ya da hasar görmüş kabloları sabitleyin veya değiştirin. Fanlarınızın kırık ya da hasar görmüş bir soğutucu bulunuyorsa, nispeten ucuza yeni soğutma donanımı satın alıp kurabilir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Anıl Birgül {Anıl Birgül}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir