Bilgisayar Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bilgisayar Anıl Birgül

Şüphesiz ki bilgisayar hepimizin hayatında önemli bir yere sahip. Bilgisayar satın alırken bilinmesi gereken bazı özel konular vardır. Bilgisayardan alınacak performans ve yapılacak olan işlemler iyi belirlenmelidir. İhtiyacın çok altında ya da üzerinden bir bilgisayar alınması da insanın pişman olmasına sebep olmaktadır. Ram kapasitesi, ekran kartının paylaşımsız olması, işlemci çeşidi, har disk boyutu gibi konulara azami oranda özen göstermek gereklidir. Bilgisayar seçimi yaparken bu bilgisayarın masa üstü bir PC mi? yoksa laptop tarzı mı? olacağına da karar verilmelidir. Bilgisayarın bileşenlerinin iyi bilinmesi ve buna göre karar verilmesi gereklidir.

İşlemci Teknolojisine Dikkat Edilmeli

Bilindiği üzere piyasada iki çeşit işlemci üzeren firma bulunmakta, bunlardan biri AMD diğeri de İntel’dir. AMD işlemciye ve ana karta sahip olan bilgisayarlar İntel’e göre daha ucuz fiyatlara satılmaktadır. Aralarında performans açısında pek bir fark olmayan bu markaların fiyat farklılıklarını dece marka değerleri oluşturmaktadır. İntel2in Celeron ismini verdiği işlemci serisi daha çok düşük performanslı bilgisayarlarda kullanılmaktadır ve çift çekirdek teknolojisine sahiptir. Core Duo isimli işlemci sınıfı ise 4 çekirdek ve daha fazlasını barındıran bir sınıf işlemcidir. PC alımlarında cihazın üzerinde hangi tip işlemcinin kullanıldığına bu kriterlere göre dikkat edilmelidir.

Ram, Hard Disk, Ekran Kartı Seçimi

Bilindiği üzere bilgisayarın anabileşenleri arasında RAM, hard disk ve ekran kartı bulunmaktadır. PC alımlarında bu bileşenlerin bazı özelliklerine de dikkat etmek gereklidir. Ram teknolojisi son yıllarda bir hayli gelişti, hızlı veri işleme kapasitesine sahip olan ramlar DDR3 olarak sınıflandırılmaktadır. Hard diskler ise artık verinin çok fazla yer kaplaması göz önünde bulundurulduğunda 100 GB’ın altında olmamalıdır. Ekran kartları ise PC’lerde iki çeşit olarak piyasaya sürülmektedir. Paylaşımlı yani ana kart üzerinden entegre olan ekran kartı ya da paylaşımsız harici olarak satılan ekran kartları, ekran kartının minimum 4GB kapasiteye sahip paylaşımsız bir model olduğundan emin olun. Bu kriterlere dikkat edildiği takdirde üst sınıf ve her işinizi görebilecek bir bilgisayar satın almış olacaksınız.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Anıl Birgül {Anıl Birgül}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir