Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur?

Bilgisayar editor

Bilgisayarınızın başkaları tarafından kullanılmasını engellemek ve böylelikle daha güvenilir bir hale getirmek için başvuracağınız ilk yöntem bilgisayarınıza şifre koymak olacaktır. Bilgisayarınıza şifre koymanız durumunda başkalarının sizin özel belgelerinize, resimlerinize ve videolarınıza erişim sağlaması imkansız hale gelecektir. Bu sistem bilgisayarlara göre değişiklik göstermektedir. Yani şifre koyabilmek için izleyeceğiniz yöntem her bilgisayarda değişmektedir.

Windows 7 veya 8 kullanıyorsanız ilk olarak denetim masasına girmeniz ve daha sonra oradan kullanıcı hesaplarına tıklamanız gerekecektir. Daha sonra bu ekrandan bilgisayar isminize tıklayıp parola değiştirme ekranına geçebilirsiniz. Karşınıza çıkan ekrana yeni şifrenizi girerek onaylayabilir ve bilgisayarınıza şifrenizi koyabilirsiniz. Diğer işletim sistemlerinde de yine şifreler denetim masası ekranından koyulmaktadır. Eğer windows 10 kullanıyorsanız yine ilk yapacağınız işlem denetim masasına girmek olacaktır. Daha sonra bu ekranda bilgisayar ismini seçebilir ve istediğiniz şifreyi koyabilirsiniz. Koymuş olduğunuz şifreleri yine aynı şekilde değiştirmeniz de mümkün olacaktır. Kişisel bilgisayarınıza şifre koymanız durumunda başka bireylerin bilgisayarınıza erişim sağlaması mümkün olmayacaktır. Böylelikle siz de bilgisayarınızı gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Eğer bilgisayarınıza şifre koyduysanız ve artık şifrenin gerekli olmadığını düşünüyorsanız yine denetim masasına girerek şifrenizi kaldırabilir ve ortak kullanıma açık hale getirebilirsiniz. Bilgisayarınızın modeline ve işletim sistemine göre şifre koyma yöntemleri farklılık gösterebilmektedir. Siz de bilgisayar modelinize ve sisteminize göre nasıl şifre koyabileceğinizi öğrenebilir ve rahat bir şekilde şifre koyma ve kaldırma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{editor}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir