Bipolar Bozukluk Nedir?

Nedir ? Anıl Birgül

Manik depresif adıyla da adlandırılan bipolar bozukluk, kişinin duygu durumunda yaşadığı ani ve şiddetli yükselme ve düşmeleri ifade eden bir çeşit duygu durum bozukluğudur. Zaman zaman duygu durumu ve modumuzda hepimiz bazı değişimler yaşarız ancak bipolar bozuklukta yaşanan bu şiddetli ve ani değişimler kişinin ciddi etkileri olan durumlardır. Bu hastalığın nedeni nedir? Tedavisi nasıldır?

Bipolar Bozukluk Nedenleri

Bipolar bozukluk nedenlerinden biri olan genetik yatkınlık faktörü tam kanıtlanamasa da bu alanda yapılan araştırmalar bipolar bozukluğun genetik olduğunu yöneltiyor. Ayrıca beyin gelişimi, beyin yapısı ve hücreler arasındaki iletişimi sağlayan nörotransmitterların işleyişi de bipolar bozukluk gelişiminde etkilidir.

Bipolar Bozukluk Belirtileri

Bipolar bozukluk teşhis edilebilmesi çok zor bir duygu durum bozukluğudur. Herkeste farklı belirtiler gösterebilir. Sadece maniye ya da depresyona yatkın olabilen kişilerde belirtiler iki uç duygu durumu arasında gidip gelerek oluşur. Bipolar bozukluk kişilerin duygu seviyelerindeki ani yükselmeyle gerçekçi olmayan düşünceler, fevri ve dikkatsiz davranışlar şeklinde gelişebilir. Bipolar bozukluğun teşhisini zorlaştıran bir diğer neden ise belirtilerin madde kullanımı veya stres kaynaklı geçici farklı bir problemmiş gibi düşünmenin mümkün oluşudur.

Bipolar Bozukluk Tedavisi

Bipolar bozukluk tedavi edilebilen bir hastalıktır. Bipolar bozukluğun mani ve depresyon belirtilerini kontrol altına almayı veya önleyebilmeyi amaçlayan etkili tedaviler vardır. Bipolar bozukluğun tedavisi genelde ilaçlarla yapılır. Bu hastalığa hem manik hem depresif belirtilerin etkili olduğu unutulmamalıdır ve kontrolü için tek bir ilaç yeterli olmayabilir. Tedavinin temel amacı manik ve depresif dönemlerin sayısını ve sıklığını azaltmaktır. Bipolar bozukluğu tedavi etmek için üç tip ilaç kullanılmaktadır. Duygudurum dengeleyicileri, antidepresanlar ve antipsikotikler bunlardandır. Uyku sorunlarında yardımcı olmak için anksiyete ve panik nöbetlerini de tedavi etmek amacıyla başka ek ilaçlar da kullanılabilir. Herhangi bir ilacı hastanın kullanırken, bazı istenmeyen etkiler yaşaması da söz konusudur. Yan etkiler genellikle tedavinin erken evresinde daha çok görülürken ilaç kullanımı devam ettikçe azalır veya ortadan kaybolur. Bunun yanı sıra doktorunuz ilaçların dozunu değiştirebilir ya da farklı bir ilaçta deneyebilir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Anıl Birgül {Anıl Birgül}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir