Bitcoin Nedir? Ne İşe Yarar?

Ekonomi editor

Bitcoin, günümüzde sık sık duymakta olduğumuz kavramlardan bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Dijital para birimi olarak adlandırabileceğimiz bitcoin, 2008 yılında Satoshi Nakamoto tarafından ortaya atılmıştır. Bu kavramın herhangi bir merkez, kurum ya da kuruluşla bir ilişiği bulunmamaktadır. Yani tamamen bağımsız olarak kullanılan bir para birimi olduğunu söyleyebiliriz. Bu para birimi çeşitli ülkelerin para birimleri ile kolay bir şekilde alınabilmekte ve satılabilmektedir. Bitcoinin kısaltması ise btc olarak karşımıza çıkmaktadır.

Dijital bir para birimi olan bitcoinin gelecek yıllarda kağıt paranın yerine geçebileceği düşünülüyor. Bu konuda görüş ayrılıklarının olduğunu da söylememiz mümkündür. Bazı bireyler ya da firmalar kağıt paranın yerine geçebileceğini düşünürken bazı kesimler de böyle bir şeyin mümkün olamayacağını söylüyor. Bitcoin başta bireysel olarak kullanılan bir para birimi olmasına rağmen günümüzde birçok firma tarafından kullanılıyor. Resmi kurumlar da son zamanlarda bu para birimi de nezdinde yer vermiş durumda. İnternet üzerinden oluşturabileceğiniz sanal cüzdan sayesinde bitcoin alabilir ve satabilirsiniz. Ayrıca almış olduğunuz paralarla alış veriş yapmanız da mümkün olacaktır. Ayrıca PayPal’ın da bitcoini ödeme sistemi olarak kabul ettiğini söyleyebiliriz. Yani PayPal vasıtasıyla da btc ile ödeme yapabilirsiniz.

Siz de bu sanal para birimi ile işlem yapmak istiyorsanız ilk yapmanız gereken şey internet üzerinden araştırma yapmak ve bir sanal cüzdana sahip olmak olacaktır. Bu cüzdana sahip olduktan sonra işlemlerinizi çok daha kolay bir şekilde gerçekleştirebilir ve etkili bir konumda yer alabilirsiniz.

 

Sosyal Ağlarda Paylaş

{editor}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir