Böcek Isırması Sonrasında Ne Yapılmalıdır?

Sağlık editor

Böcek ısırmaları günümüzde herkesin başına gelebilecek bir durumdur. Özellikle de yaz aylarında, piknik alanlarında bu durum ile sık sık karşılaşılabilir. Bir böcek sokması ya da ısırması ile karşı karşıya kaldıysanız ilk olarak sakin kalmalı ve kesinlikle panik yapmamalısınız. Panik yapmak size hiçbir şey sağlamayacağı gibi daha da korkmanıza sebep olacaktır.

Bir böcek tarafından ısırıldıysanız sakin kalın ve çevrenizdekilerden yardım isteyin. Çevrenizdekilerin yardımı ile ya da kendi başınıza böceğin ya da arının iğnesini çıkarmaya çalışın. Bazı böcekler ve arılar insanları ısırdıklarında iğnelerini vücutlarında bırakmaktadırlar. Böyle bir durumda eğer tehlikeli olmadığını düşünüyorsanız bir iğne ya da sivri araç yardımıyla iğneyi çıkarabilirsiniz. İğneyi çıkardıktan sonra o bölgeyi temiz bir bez yardımı ile temizleyin. İğnenin içeride kalmadığından kesinlikle emin olmanız gerekecektir. Bu işlemi tamamladıktan sonra eğer acı hissediyorsanız soğuk bir bez yardımı ile acınızı dindirmeye çalışabilirsiniz. Eğer vücudunuzun bölgesinde şişlik oluştuysa bir krem kullanarak bu şişliği de indirebilirsiniz. Krem kullanmanız şişliği indirmesinin yanı sıra kaşıntıyı da geçirecektir. Eğer çocuğunuzu böcek ısırdıysa onu uyarmalısınız. Çocuğunuz o bölgeyi kaşımamalı ve tahriş etmemelidir. Aksi takdirde daha büyük sorunlara yol açabilir.

Eğer duruma müdahale edemiyorsanız kesinlikle yara ile oynamamanız gerekecektir. Hemen hastanenin yolunu tutarak doktora görünmeniz sizin için çok daha mantıklı bir yaklaşım olacaktır. Aksi takdirde daha büyük zararlar oluşacağını kesinlikle unutmamalısınız.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{editor}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir