Breadcrumb Nedir? Nasıl Kullanılır?

Genel editor

Breadcrumb, kullanıcıların sitenizin hangi bölümünde hangi işlemi yaptıklarını size gösteren bir navigasyon sistemidir. Türkçe ismiyle ekmek kırıntısı olarak bilinen bu sistem genelde sayfanızın üst kısmında yatay bir şekilde bulunmaktadır. Bu adını ise herkesin bilmiş olduğu Hansel ve Gratel adlı masaldan almıştır. Hansel ve Gratel masalında çocuklar evin yolunu bulabilmek için yola ekmek kırıntıları bırakmaktadır. Breadcrumb sisteminin de buna son derece benzediğini söyleyebiliriz.

Breadcrumb, kullanıcıların işini ciddi anlamda kolaylaştırmaktadır. Bu sistem sayesinde kullanıcılar daha önce girmiş oldukları sayfaya kolay bir şekilde yönlendirilirler. Yani breadcrumb, hem kullanıcılar için hem de arama botları için vazgeçilmez bir seçenek haline gelmiştir. Eğer sitenizde bu uygulamayı kullanırsanız, siteniz daha kullanışlı ve etkili bir hale gelecektir. Kullanıcılar diğer sitelere oranla sizin sitenizi daha çok tercih edecektir. Bu sistem ile karşı karşıya kalan kullanıcılar sitenizi sevecek ve daha çok kalmak isteyecektir. Kullanıcıların istediği sayfaya yönlenebilmesi açısından bu uygulamanın son derece önemli olduğunu söyleyebiliriz. Eğer bu uygulama kullanıcılar tarafından beğenilir ve sevilirse Google tarafından de beğenilecektir. Bu da sitenizin daha etkili bir konumda olmasını sağlayacaktır.

Siz de sitenizdeki kullanıcıların daha fazla kalmasını ve rahat bir şekilde vakit geçirmesini istiyorsanız breadcrumb kullanarak sitenizi daha kullanışlı ve popüler bir hale getirebilirsiniz. Aksi takdirde kullanıcıların sitenizi pek fazla tercih etmeyeceğini kesinlikle aklınızdan çıkarmamalısınız.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{editor}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir