Cep Telefonları ve Üretim Hataları

Teknoloji Anıl Birgül

Günümüzde teknoloji sektörünün ilerlemesi ile birbiri ile yarışan şirketler akıllı telefon konusunda seslerini duyurmaya başladılar. Yapılan araştırmalara bakılacak olursa android ve ios işletim sistemlerinin karşılaştırılmasında en çok üretimsel açıdan hatalı bulunan ve şikayet edilen işletim sistemi %85’lik oranı ile android olmuştur. Kullanıcıların şikayetlerine bakacak olursak bunlar birkaç bener maddeden oluşmaktadır.

Batarya Şişmesi

Samsung marka telefonlarda en çok gelen şikayetlerden biri batarya şişmesi ve batarya yetmemesidir. Kullanıcılar bu şikayetlerini bildirdiklerinde şirketler çoğu zaman değişim yapsa da değişim yapmayacağını belirten şirketler de mevcut.

Kamera Problemleri

Her 10 telefondan 1 inde kamera ile ilgili bir problem olduğu araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır. Kameranın kararması, kamera ikiye bölünmesi ve benzeri birçok şikayet tüketiciler tarafından dile getirilmektedir.

Dokunmatik Ekran Sorunu

Kamera problemleri ile yarışacak kadar fazla şikayet alan bir problem ise dokunmatik ekran sorunlarıdır. Telefonun dokunmatiğinin 1-2 aylık kullanımdan sonra eskisi gibi çalışmaması, telefonun düşmesi ile artık çalışmaması gibi sorunlar bu sorunların içerisindedir. Bazı şirketler bu problemi çözmek için ekranı daha kalın yapsalar da bunun da bazı sorunlara yol açtığı hakkında şikayetler mevcuttur.

Mikrofon Problemleri

Daha çok suya dayanaklı telefonlarda gelen şikayetlerdendir. Mikrofonun kalitesiz bir ses yapısına sahip olması ya da telefon herhangi bir hasar almamasına rağmen bir anda mikrofonun ses almaması yani aramaların yapılamaması ve seslerin kayıt edilememesi bu sorunun içerisindedir.

Performans Düşüklüğü

Bilindiği üzere dokunmatik telefonların performansının yüksek olacağı yönünde bir algı oluşmuş durumda. Ancak her dokunmatik telefon aynı değildir. Dokunmatik olmasına aldanılıp alınan birçok telefon android işletim sistemine sahip olmayabiliyor ve kullanıcılar mağdur duruma düşüyor. Bunun haricinde birçok android telefonda da performans açısından düşüklük mevcuttur. Yine alınıp başlarda gayet hızlı ve sorunsuz çalışan birçok android telefon bir süre kullanım sonrasında eskisi gibi çalışmamakta ve yüklenme sonucunda da telefonda ısınma yapmaktadır.

Yetersiz Depolama Alanı

Çok yaygın olmayan bir sorun olmasa da bu sorunda gündemdedir. Hatta bazı operatörler ürettiği uygulamalarla bu soruna yönelik tüketicilere yapay depolama alanı sunmaktadır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Anıl Birgül {Anıl Birgül}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir