Cep Telefonuna Format Atma Yöntemleri

Genel Anıl Birgül

Kullandığınız cep telefonu modelinin yavaşlaması ya da telefona virüs bulaşması durumunda cihaza format atarak fabrika ayarlarına döndürmek gerekebiliyor. Cep telefonuna format atma yöntemleri cihazların modeline ya da işletim sistemine göre farklılık arz edebiliyor. Android tabanlı ve iOS tabanlı cihazlar için farklı format atma şekillerinden bahsetmek gerekiyor.

iOS Format Nasıl Atılır?

iOS işletim sistemine sahip olan cihazlara format atıldığı zaman cihaz fabrika ayarlarına döner ve yüklediğiniz tüm içerikler silinir. Bu açıdan cihazda silinmesini istemediğiniz yüklemeler varsa öncelikle bunların yedeklemesini yapın. iPhone cihazına format atmak için şarjın en az %50 ve üzerinde olmasını gerektiğini de unutmayın. Şayet şarjınız beklenen sınırın altındaysa cihazı güç kaynağına bağlayarak format atın.

iPhone cihazını aldığınız hale getirmek için öncelikle cihazı tamamen kapatın. Cihaz kapalı konumdayken bilgisayardan iTunes’i açın ve Home Tuşu’na basılı tutun. Bu tuşa basılır tutarken USB kablosunu takın. Böylece ekran açılmış olacaktır. Cihazınız iTunes üzerinde tanındıktan sonra ekranda Recovery Mod (geri yükle) seçeneği görünecektir. Bu seçeneğe bastıktan sonra işlemin tamamlanmasını bekleyin. İşlem sona erince cihaza başarılı bir şekilde format atmış olacaksınız.

Android Format Atma

Android cihazlara format atmanın birden fazla yolu mevcuttur. Android cihazlara format atmak ve cihazı ilk haline getirmek için en bilinen yol Ayarlar menüsünden sıfırlama yapmaktır. Ayarlar kısmına girdiğiniz zaman Yedekle ve Sıfırla ya da Fabrika ayarlarını sıfırla gibi seçenekler görünecektir. Modelden modele göre bu işlem basamağı değişebiliyor. İlgili seçeneğe tıkladıktan sonra cihazınız saniyeler içerisinde sıfırlanacaktır.

Android cihazlara format atmanın bir diğer pratik yolu ise arama bölümüne girerek *2767*3855# yazmak olacaktır. Daha sonra girdiğiniz numarayı aradığınız zaman cihaz otomatik olarak formatlanacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Anıl Birgül {Anıl Birgül}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir