Ceviz Lekesi Nasıl Çıkar ?

Nasıl Yapılır ? anilbirgul

Özellikle ellerde görülen ceviz lekesi, çok inatçı ve günlerce çıkmak bilmeyen bir lekedir. Çıkarmak için çok fazla yöntem denersiniz ancak yine bir yerlerde o acımsı kına rengini bir şekilde görürsünüz ve buna elleri oldukça bakımsız gösterir. Bunun en pratik olan yöntemlerinden birisi denenerek görülmüş olan ve çok iyi sonuçlar veren kil ya da çamur yöntemidir. Eğer dışardaysanız hemen bir çamur ile ellere müdahale etmek ve iyice ovmak oldukça etkili olacaktır. Ancak kil veya çamurdan sonra eller çok fazla kuruyacaktır bu yüzden iyi nemlendirmeyi unutmamalısınız.

Bir diğer pratik yöntem ise sirke. Bir beze veya pamuğa sirkeyi döküm güzelce ellerinize sürtükten sonra lekelerin çıkmaya başladığını göreceksiniz.  Eğer sirke çok ağır gelecekse o zaman su ile seyrelterek de kullanabilirsiniz. Eğer bez ile ovalayarak geçmiyorsa bir kabın içine karışım oluşturarak ovalamanın öncesinde 5 dakika bekletmek yararlı olabilir.

Bir diğer yöntem ise limondur. Ağartıcı özelliği olması sebebiyle aynı zamanda tırnaklara bakım yapan ve bakteri ve mikropları da öldüren bu yöntem de öncelikle ellerinizi limon ile iyice ovuyorsunuz. İster suyu ile isterseniz suyu sıkılmış bir limonun iç kısmı ile. Daha sonra da ellerinize biraz zeytinyağı döküm bununla da ovalamaya başlıyorsunuz. Bu aşamada bir bulaşık süngerinden de yararlanabilirsiniz.

Diğer bir yöntem ispirto kullanımıdır. Saf ispirtonu direk uygulamak yerine bir pamuk veya bez ile uygulayabilirsiniz. Genelde kullanışlı bez seçimi biraz pütürlü olması sebebiyle gazlı bezdir. Çok daha az zarar vererek çok daha çabuk çıkmasını sağlayacaktır.

Bir diğer ve son olan yöntem ise karbonat ile bulaşık deterjanız karışımıdır. Karbonat hem ağartıcıdır hem de sürtünme ile lekelerin daha çabuk çıkmasını sağlayacaktır. Bulaşık deterjanı da zaten oldukça kuvvetli bir leke çıkartıcıdır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{anilbirgul}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir