Çimen Lekesi Nasıl Çıkar ?

Nasıl Yapılır ? anilbirgul

Pikniklerden sonra, çim saha maçlarından sonra, veya biraz şu çimin üzerinde dinleneyim dedikten sonra o kıyafetler çok büyük bir ihtimalle çimen lekesi olacaktır. Özellikle de yeni kesilmiş veya biraz ıslak ise. Çimen lekesi kumaş pantolonlarda, sentetik kumaşlarda, kotlarda birçok farklı yğzeyde karşınıza çıkabilir. Bunun için kumaş tipine göre küçük farklılıklar oluşabilmektedir. Eğer çimen lekesini çıkarmak istediğiniz kumaş oldukça hassas ise bunu da göz önünde bulundurmalı ve yıkama talimatlarını da dikkatlice okumalısınız. Çimek lekesinde de diğer bütün lekelerde olduğu gibi hemen müdahale etmek ve kumaşın içine derinlemesine nüfuz etmesine zaman vermeden bir an önce temizlemek çok önemlidir.

Beyaz pantolonlardan, beyaz tişörtlerden veya pamuklu kıyafetlerden çimen lekesi çıkarmak için öncelikle çok sıcak su kullanmalısınız bunun için daha öncesinde kumaşın bu yıkamaya uygun olup olmadığını kontrol emelisiniz. Bir kovaya oldukça sıcak bir su doldurduktan sonra çok çok az miktarda çamaşır suyu ve eğer var ise konsantre çamaşır deterjanı dökmeli ve suyu iyice karıştırmalısınız. Daha sonra bir litreye yakında elma sirkesi eklemeli ve yine karıştırmalısınız. İçine kıyafeti koyun biraz bekletin ve ara ara zarar vermeden çitileyin. Geçmesi için yeterli olacaktır.

Eğer yünlü bir kumaşta çimen lekesi varsa o zaman çok çok sıcak kullanamazsınız. Bu kıyafeti küçültebilir. O yüzden 5 litre su kullanarak veya buna göre oranlayarak bir çay kaşığı oksijenli su ve çok az miktarda elma sirkesi ekleyerek bir karışım oluşturun ve yine ara ara çitileyin.

lekenin çıkması hemen hemen en zor olan kumaş türü ise sentetik kumaşlardır. Bunlar genelde formalarda görülmektedir. İhtiyacınız olan şey ise 90 derecelik saf tuvalet ispirtosudur. Öncelikle ispirtoyla leke silinir ve ardından deterjan ve ılık su ile yıkanır. Fakat bol bol su ile durulamak çok önemlidir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{anilbirgul}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir