CV Nasıl Hazırlanmalı ? Özgeçmiş Hazırlama

Genel anilbirgul

Rakipleriniz Arasından Kendinizi Fark Ettirmek Için Yaratıcı Cv Ler Hazırlayın!

İyi Bir Cv Kendinizi Daha İyi İfade Etmenin Yoludur!

CV hazırlamak iş başvurusu yapacak olan arkadaşların önemle üzerinde durması gereken bir konudur. Cv nizi Türkçe ifadesi ile özgeçmişinizi, başvuruda bulunacağınız kuruma düzgün ve anlaşılır ifadeler ile sunmanız başvurunuzun olumlu değerlendirilmesi bakımından önem taşır. Dikkat çekici bir özgeçmiş hazırlamamak elbette önemlidir fakat önce ana hatlarıyla baştan itibaren CV nasıl hazırlanmalıdır bir bakalım. Özgeçmiş ifadesi, anlamını da içinde barındırmaktadır. Nitekim “cv dediğimiz şey aynı kelimenin yabancı ifadesidir” diyebiliriz. Kısaca cv/öz geçmiş “İsim, soy isim, doğum tarihi ve doğum yeri gibi geçmişinizden o güne gelinceye dek olan hayatınızın (çalışma ve eğitim süreçlerinin) kısa ve öz bir anlatımıdır.

CV hazırlamanın önemine binaen birkaç şey söylemek gerekire şu şekilde ifade edebiliriz. Eğer ki bir kuruma gidip iş talebinde bulanacaksanız bunu sözle beyan etmenin yanısıra bir de (yazı ile bildirmek daha vurgulayıcı olacaktır. İlk olarak iş başvurusu için gittiğiniz kurum başvurunuz için size kendi çıkartmış olduğu formlardan bir tane vererek doldurmanızı isteyebilir. Buna ek olarak kendi hazırlamış olduğunuz cv nizi de bırakmanız oldukça hoş olacaktır.

 

Gelelim bu formların içeriğine:

Bu forumlardaki cevaplandırılması veya doldurulması istenen yerler her kurumun kendi koşullarına ve standartlarına göre değişkenlik gösterebilir. Fakat her zaman ve her yerde istenen, bir takım kimlik bilgileriniz (İsim, soy isim, doğum tarihi ve doğum yeri vs) ile eğitim ve iş deneyimi, medeni durum, sabıka, ehliyet, askerlik bilgileri, sertifikalar/belgeler kurslar, bilgisayar ve programlarına olan hâkimiyet, sigara- alkol kullanımı vesaire durumlarının kısa ve öz bir anlatımdır. İşte tüm bunlar ana hatlarıyla özgeçmişiniz hakkında kuruma bilgiler verir.

 

Gelin Dikkat Çekici CV Nasıl Hazırlanır Ona Bakalım…

Evet gittiniz kurum sizlere doldurmanız için bir form verebilir fakat iş burada kendi hazırladığınız cv yi onlara sunmanızdır! Bu karşıya bu işi ne kadar istediğinizi, ciddiye aldığınızı, bunun için emek ve özen gösterdiğinizi hissettirecektir. Bu arada cv nizde hem estetik olarak dışarıdan hoş gözükmeli, hem de içerik bakımından da gerçekten özenli ve güzel olmalıdır.

Bunun için cv de yukarıda bahsettiğimiz bilgilere, ana hatlarıyla yer verilmelidir. Yukarıdaki özgeçmiş bilgilerinizin yanında, rakipleriniz arasından kendinizi öne çıkaracak, görev alacağınız iş ile ilgili olan ilginizi, bu işe katacağını pozitif yönlerinizi de ortaya koymalısınız.

Mesela kişilerin eğitim deneyim ve iletişim bilgilerini yukarıda belli bir düzen içinde verdikten sonar, alt tarafta da sizi anlatan bir fotoğraf eşliğinde, biraz daha kendinizi ifade edebileceğiniz bir köşe oluşturabilirsiniz. Burada ilgi alanlarınız, başka alanlardaki becerileriniz, kariyer hedefiniz, misyon ve vizyonumuz dan, hayat felsefenizi anlatan bir cümleye dahi yer vererek, iş için iletişime geçtiğiniz kişiyi olumlu değerlendirme yapması yönünde etkilemeye şansına sahip olabilirsiniz. Diğer tüm cvler içinden fark ettirecek bir döküm yani özgeçmiş formu hazırlamak diğerleri arasından fark edilmeniz demektir. Bu yüzden cv hazırlarken ilgili olduğunuz iş ile ilgili metaryellerin görsellerini anlatımlarınızı vurgulamak için kullanabilirsiniz. Bu hem cv nizi sıradanlıktan çıkaracak hem de cv hazırlarken kullandığınız Word ve benzeri bilgisayar ve programlarına olan hâkimiyetimizi de kanıtlayacaktır.

Elbetteki özgeçmiş gereksiz ayrıntılardan da uzak olmalı, “kişi neredeyse hayatını yazmış” benzeri cümlelerin kurulmasına sebep olmamalıdır. Gerektiği kadar ayrıntı kısa ve öz şekilde verilmeli, özgeçmişte verilen bilgilerin doğru olması gerektiği ve olmayan meziyetlerini ya da bilgilerin varmış gibi gösterilmesinin kişiye olumsuz olarak geri döneceğini de unutulmamalıdır.

CV Örnekleri

CV Örneği – 1

CV Örneği – 2

CV Örneği – 3

Sosyal Ağlarda Paylaş

{anilbirgul}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir