Dallas Buyers Club – Sınırsızlar Kulübü (2013) Film Eleştirisi

Sinema anilbirgul

Sınırsızlar Kulübü yani orjinal adıyla Dallas Buyers Club filmi HIV virüsü taşıyan, uyuşturucu bağımlılığı olan Ron Woodrof’un yaşamından esinlenerek beyazperde de yerini alıyor. Sınırsızlar Kulübü filmi, 1992 senesinde gazetici yazar Bill Minutaglio’nun yaptığı bir habere göre Ron Woodrof’un tamamen gerçek yaşam hikayesi üstüne kurgulanmıştır.

sınırsızlar kulübüRon Woodroof’a 1986 senesinde 30 günlük bir ömrü kaldığı söylenir. Bunun sebebi ise HIV virüsü taşımasıdır. Yapılan teşhisin ardından FDA yönetmenliğinden yasal ve onaylı olarak kullanabileceği tek AZT isimli ilacı almaya başlar. Ron Woodrof bu ilacı almasıyla birlikte ölümün onu içine çektiğini fark eder ve tek çara olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde illegal olan fakat dünyanın her bir köşesinde ulaşılabilen doğal ilaçlara başvurur. Hastalığında kendisi ile ilgilenen doktorlardan birisi olan Eve Saks’ın da yardımını alarak, Ron bile bunun farkında olmadan çevredeki hastalar ile bir satış ve iletişim ağı kurar. Dallas Buyers Club adını alan bu iletişim ve satış ağı FDA’nın sunduğu tedavi yerine bitkisel tıbbı tercih eden kişilerin tek çaresi olur ve AZT’den çok daha etkili bir iyileşme süreci gösterir.

Bu gelişmeler kısa bir süre sonra ilaç firmaları ve FDA tarafından fark edilir ve Ron Woodrof’a amansız bir savaş açarlar. Sınırsızlar Kulübü filminde kendisine 30 günlük ömür biçilen ancak oluşturmuş olduğu kendi imkanlarıyla 6 yıl yaşamayı başaran Ron Woodrof’un kişisel yaşam mücadelesini beyazperdeye aktarıyor.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{anilbirgul}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir