Demlik Nasıl Parlatılır?

Nasıl Yapılır ? Anıl Birgül

Kahvaltıda, ikramlarda ve daha pek çok zamanda neredeyse ocağın üzerinden alınmayan çaydanlıklar maalesef en çok kirlenen ve kararan mutfak gereçleri arasında geliyor. Devamlı göz önünde olması bayanların çaydanlık temizliğine daha çok özen göstermesine neden olurken zamanla ilk günkü parlaklığını yitiren ve daha çok leke tutan çaydanlıkları temizlemek ve demlikleri parlatmak sorun oluyor. Peki en kolay şekilde nasıl yapılır?

Yanan Demliği Nasıl Parlatabiliriz?

Yanan çaydanlıkların kararması kötü bir görüntüye neden olurken aslında bazı yöntemlerle kolaylıkla parlatabilirsiniz. Bunun için yanmış olan demliğinizin içine yarım litre kadar soğuk su koyunuz. Daha sonra 1 çay kaşığı kadar toz karbonat, 1 çay kaşığı tuz ve yarım bardak elma veya üzüm sirkesi ekleyerek biraz kaynatın. Kaynayan demliğinizi yumuşak süngerle veya bir bezle hafif hafif ovalayarak temizleyin ve ardından bol suyla iyice durulayın. Demliğinizin ilk günkü gibi parladığına ve temizlendiğine şahit olacaksınız. Metal demliklerinizde piyasada satılan amonyaklı temizleyicileri kullanmamalısınız. Metale zarar veren bu kimyasallar yerine doğal yöntemleri tercih etmeniz aşınmaları önlemektedir.

Kararan Demliği Doğal Yöntemlerle Parlatma

Yanarak kararak veya zamanla paslanarak kararan ve parlaklığını zamanla yitiren demliğinizin iç kısmını su ile tamamen doldurun. Daha sonra bu suyun içerisine 1-2 kaşık civarında doğal limon tuzundan atın. Bu suyu ocakta kaynamaya bırakın. Su kaynayınca da limon tuzunun demliğinizdeki lekeleri ve kararmaları hemen kolaylıkla temizlediğini göreceksiniz. Ardından demliğin limon tuzundan tamamen arınmasını sağlamak için bol su ile iyice yıkayın. Bu yöntemi demliğiniz kararmadan da zaman zaman yapabilirsiniz. Asidik içerikli limon tuzu hem doğal hem de en etkili temizleyicilerin başında gelir.

Porselen Demlikler Nasıl Temizlenir?

Porselen çaydanlıklar ve demlikler çokça tercih edilse de çelik çaydanlıklara oranla temizliği daha fazla özen gerektiren modellerdir. Emaye malzemeden olan porselen çaydanlıklar çayın içerisindeki kafein ve tenin maddelerinden dolayı daha kolay sararabilmekte veya kararmaktadır. Dışı desenli olsa da porselen demlikler mutlaka elde yıkanması gereken modellerdir. Ancak, porselen çaydanlık temizliğinde kimyasallar desenlerine zarar verirken sirke ve kabartma tozu ile bu çaydanlıkların temizlenmesi daha iyi olacaktır. Sirke ve kabartma tozu ile ovulan porselen demlikler çok kolay temizlenecektir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Anıl Birgül {Anıl Birgül}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir