Dosya Depolama Sistemleri & Bulut Teknolojisi

Bilgisayar anilbirgul

cloud storage
Günümüzün en önemli teknolojik gelişmelerinden biri olan Bulut teknolojisi, kullandığımız bilişim cihazlarının ortak bir platformu olarak hizmet vermektedir. Bu sistem sayesinde her cihaza kurmamız gereken bir uygulamayı yada bir yapıyı, yalnızca bu sisteme kurarak, internet üzerinden tüm cihazlar ile paylaşarak, yüzlerce sisteme kurmaktan tasarruf edilmiş olunuyor.

RapidShare, Hotfiles ya da Torrent dediğim de hepinizin bildiği dosya paylaşım platformlarının başında gelmekte. Aslında bunların hepsi birer Bulut servisi. Fakat bu sistem her geçen gün gelişmekte. Günümüzde RapidShare, Hotfiles gibi dosya depolama siteleri pek kullanılmıyor. Bunun sebebi ise Upload ve Download hızlarının oldukça düşük ve sistemimize indirmeden içeriği görüntüleyememiz. Gelişen Bulut teknolojisi ile birlikte, ilerlediğimiz yıllarda artık, hard disk kullanılmayacağı görüşü piyasada oldukça hakim durumda.

Peki bu anlattıklarımız nasıl gerçekleşecek ? Şu şekilde anlatabilirim. Bilgisayarı ele aldığımız da, ilerlediğimiz yıllarda yalnızca çevre birimlerimiz ve internete bağlanmaya yetecek kadar bir donanıma sahip kasamız olduğu takdirde, şuan için son sistem bilgisayar donanımlarının gerçekleştirmiş olduğu tüm işlemleri gerçekleştirebileceğiz.

Peki bu nasıl oluyor? Bu anlattıklarım Bulut teknolojisi ile gerçekleşiyor. Ana merkezde kurulmuş son sistem bir bilgisayara Bulut teknoloji ile erişerek, mevcut bilgisayarımızdan kullanabiliyoruz.

İşte bu yüzden bu sisteme geleceğin teknolojisi olarak nitelendiriyorlar. Dünyanın her yerinden yalnızca internete erişen bir cihazımız olduğu takdirde yapamayacağımız herhangi bir iş kalmıyor.

Peki başta da örnek ile belirttiğim dosya depolama siteleri, bu teknolojinin neresinde kalıyor ? Aslında bir hayli eski bir teknoloji. Bulut teknolojisinden farklı olarak, içeriği herhangi bir download işlemi yapmadan kullanamıyor ve erişemiyoruz. Bu sebep ile Bulut teknolojisi geliştikçe, dosya depolama sitelerine olan rağbet düşmekte.

Oldukça büyük bir alt yapı sistemi gerektiren bu sistemi şuan ülkemizde yalnızca Türk Telekom ve Turkcell yapabilmekte. Dünyaya baktığımız da ise Microsoft, Google, Intel, Yandex gibi bir çok bilişim devi bu sektör için çoktan alt yapılarını oluşturmuş durumda.

Bu kadar anlattıktan sonra biraz da tarihçesine bakalım. Bulut bilişim ya da Bulut teknoloji olarak adlandırdığımız bu sistem İngilizce de Cloud computing olarak geçmekte. Bulut teknolojisini belirtmek adına kullanılan bildiğimiz bulut ile alakalı çizimler, 1994 yılına kadar internet ağını temsil etmekteydi. Bulut kelimesi ise internet ağı için kullanılan mecazi bir terimdi.

Bulut sisteminin temellerine bakıldığın da 1950’li yıllara dayandığı görünmekte. Ünivesitelerde ve büyük şirketler de güçlü bir ana bilgisayara bağlı zayıf donanımlı bilgisayarlar ile bağlanılırdı. O dönemlerde güçlü bir bilgisayar oldukça pahalı olduğundan, tek bir güçlü bilgisayar alınarak, ona bağlanan zayıf bilgisayarlar ile işlemler yönetilirdi.

Aslında bakıldığında günümüzde de aynen bu sebepten ötürü bulut teknolojisine hızlıca geçişler devam etmekte. Bahsettiğimiz zamanlarda da yapılan bir çok açıklamalarda da gelecekte, bu sistemin dünyada ki bilişim sektörüne yön vereceği belirtiliyordu. Sanırım o zamanlara çok yaklaştık. Son 10 yıldır dosya depolama siteleri ile bilişim dünyası büyük bir staj yapmış durumda. Şimdi ise bunu bir adım daha ileriye taşıyarak Bulut sisteme geçişin yol haritası çizilmekte.

Peki bu bulut sistemin maliyeti nedir ? Evet bu sistem ile birlikte bir bilgisayara servet ödemeyeceğiz, her yerden istediklerimize ulaşabileceğiz fakat bunun bedeli ne kadar ? Bunun bedeli tam olarak şu diyemeyiz. Çünkü şuan, ileride bu sistemin satın alınamayacağını, yalnızca kiralanabileceği yönünde görüşler hakim. Google ve Microsoft gibi büyük bilişim devleri 3-4 Dolar gibi bir bedele aylık 10 GB’a kadar bir alan sağlıyorlar.

Sanırım biz kullanıcıları için ilerlediğimiz yıllar da yeni bir fatura bekliyor

Sosyal Ağlarda Paylaş

{anilbirgul}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir