Dünyanın En Tehlikeli 10 Yolu

Eğlence anilbirgul

 

Günümüzün en fazla merak edilen ve hakkında detaylı olarak bilgiler alınmak istene genel kültür konularından biri de dünyanın en tehlikeli 10 yolu konusudur. Dilerseniz makalemizin de ana konusu olan ve çokça merak edilen bu konumuz hakkında sizlere gerekli bilgileri sunalım. Dünyanın bazı ülkelerinde taşıtların geçmekte oldukça zorluk çektiği ve hatta çoğu zaman ölüm ile burun buruna kalabildiği oludkça tehlikeli yollar bulunmaktadır. Bu tehlikeli yolların özellikle de uygunsuz alanlarda inşa edilmiş olması ve olumsuz hava koşullarına maruz kalması durumu beraberinde risk oranını da en yüksek dereceye çıkarabilmektedir.

İşte Dünyanın En Tehlikeli 10 Yolu Ve Yer Aldığı Ülkeler

Atlantik Yolu (Norveç)

atlantic way

Dünyanın en tehlikeli 10 yolu listesinde ilk sırada hiç kuşkusuz ki Norveç ülkesinde yer alan Atlantik Yoludur. Atlantik Okyanusu’nun hemen kıyısında yer alan Atlantik Yolu oldukça dar bir yapıya sahip olmakla birlikte günün büyük bir kısmını şiddetli su dalgalarına maruz kalmakla geçirmektedir.

Aynı zamanda oldukça keskin virajlara da sahip olan Atlantik Okyanusu üzerinden geçmekte olan araçlar açısından oldukça tehlike arz etmektedir. Toplamda 8,3 kilometrelik bir uzunluğa sahip olan Atlantik Yolu özellikle kış aylarında suyun yol üzerinde donmasına bağlı olarak araç kazalarının sıklıkla yaşanabildiği Norveç ülkesinin en tehlikeli yoludur.

Big Sur (Kaliforniya)

big sur

Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinde yer alan Big Sur yolunun da dünyanın en tehlikeli 10 yolu arasında yer aldığını belirtmek isteriz.

ABD Pasifik kıyısı boyunca uzanan Big Sur yolu aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri’nin en güzel deniz sahillerine de ev sahipliği yapmaktadır. Fakat tehlikeli bir konumda bulunması nedeniyle araç kazalarının sıklıkla yaşanmasına da neden olmaktadır.

Furka Geçidi (İsviçre)

furka road

Sizlere dünyanın en tehlikeli 10 yolu hakkında bilgiler sunmaya devam ediyoruz. Dünyanın en tehlikeli 10 yolu listesinde yer alan riskli yollardan biri de hiç kuşkusuz ki İsviçre ülkesinde yer alan Furka Geçidi’dir.

Virajlarının oldukça tehlikeli olduğu Furka Geçidi’nde geçmek zorunda kalan taşıtların çok az miktarda hız yapması kazaların oluşması için yeterli bir sebep oluşturmaktadır. Ayrıca dünyaca ünlü aktörlerden James Bond’un da Furka Geçidi üzerinde film çekimlerinde bulunduğu belirtmek isteriz.

Beyaz Rim Yolu, Köprülü Kanyon

beyaz rim

Dünyanın en tehlikeli 10 yolu listesinde yer alan tehlikeli virajlara sahip olan Beyaz Rim Yolunun da oldukça tehlikeli bir yol olduğunu belirtmek isteriz.

Geçmiş dönemlerde özellikle de olumsuz hava koşullarına bağlı olarak sıklıkla kazaların meydana geldiği Beyaz Rim Yolu bu nedenle günümüzde sadece 4×4 gibi güçlük arazi taşıtlarının geçmesine açılmıştır. Bu arazi taşıtları dışında farklı araçların Beyaz Rim Yolu üzerinden geçiş yapmasına izin verilmemektedir.

Tiomen Mountain Rood Hunan (Çin)

tianmen

Çin ülkesinde yer alan Tiomen Mountain Rood Hunan yolu da sahip olduğu tehlikeli virajları sayesinde dünyanın en tehlikeli 10 yolu listesinde yer almaktadır.

Tiamon dağının eteklerinde inşa edilmiş olan bu tehlikeli yolun dar bir alan içerisinde inşa edilmiş olması ve çevresinde herhangi bir koruma bariyerinin bulunmaması sebebiyle sıklıkla kazaların meydana gelebildiğini belirtmek isteriz.

Toplamda 7,5 kilometre uzunluğa sahip olan Tiomen Mountain Rood Hunan yolu 1279 metrelik bir yükseklikte kurulmuş olması nedeniyle de altında derin bir uçurumun da bulunduğunu belirtmekte fayda görmekteyiz.

Seven Mile Köprüsü (Florida)

seven mile

Florida ülkesinde yer alan Seven Mile Köprüsü de sahip olduğu keskin virajları sayesinde dünyanın en tehlikeli 10 yolu arasında yer almaktadır.

Özellikle de kış aylarında sıklıkla buzlanan Seven Mile Köprüsü bu dönemlerde araç kazalarının sıklıkla meydana gelmesine şahitlik yapmaktadır. 1912 tarihinde tamamlanan Seven Mile Köprüsü toplamda 3 kilometrelik bir uzunluğa sahiptir.

Capetown (Güney Afrika)

capetown way

Güney Afrika bölgesinde yer alan Capetown yolunun da dünyanın en tehlikeli 10 yolu arasında yer aldığını belirtmek isteriz.

Tehlikeli virajlara sahip olan Capetown yolunda sıklıkla araç kazaları meydana gelebilmektedir.

Stelvio Geçidi Doğu Alpler (İtalya)

stelvio

Dünyanın en tehlikeli 10 yolu listesinde yer alan Stelvio Geçidinin de oldukça tehlikeli ve keskin virajlara sahip olduğunu belirtmek isteriz.

lİtalya ülkesinde yer alan Stelvio Geçidi aynı zamanda İtalya ülkesinin de en tehlikeli yolu olarak bilinmektedir. Stelvio Geçidi toplamda 2757 metrelik bir uzunluğa sahiptir.

Colde Turini (Fransa)

colde turini fransa

Fransa ülkesinde yer alan Colde Turini yolunun da oldukça tehlikeli virajlara sahip olduğunu belirtmek isteriz.

Toplamda 15,3 kilometrelik bir uzunluğa sahip olan Colde Turini yolu %7,2’lik eğime sahip olması nedeniyle araç kazalarının sıklıkla meydana geldiğini belirtmekte fayda görmekteyiz.

Guoliang Tünel Yolu (Çin)

guoling china

Dünyanın en tehlikeli 10 yolu hakkında sizlere bilgiler sunmaya devam ediyoruz. Dünyanın en tehlikeli 10 yolu listesinde yer alan Guoliang Tünel Yolunun görüntüsünün görülmesi dahi bu yolun ne derece tehlikeli olduğunun açıkça göstergesidir.

Çin ülkesinde yer alan Guoliang Tünel Yolunun dev bir dağın yamaç kısmına yapılmış olması ve oldukça dar bir yapıya sahip olması ve daha da kötüsü çevresinde herhangi bir tabela veya koruma bariyerlerinin yer almaması Guoliang Tünel Yolunda sıklıkla araç kazalarının meydana gelmesine kolayca zemin hazırlamaktadır.

Dünyanın en tehlikeli 10 yolu listesinde yer alan Guoliang tünel yolu hakkında da sizlere gerekli bilgileri sunduktan sonra dünyanın en tehlikeli 10 yolu hangileridir hakkındaki makalemizi burada sonlandırmaktayız. Yolunuz bu ülkelere düştüğünde taşıt kullanmadan dünyanın en tehlikeli 10 yolunu daha yakından inceleyebilirsiniz.

 

Sosyal Ağlarda Paylaş

{anilbirgul}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir