E-Devlet Anahtar Nedir ? Nasıl Kullanılır?

Internet anilbirgul

edevlet anahtar

 

Ülkemizde uygulanan E-Devlet uygulaması kullanılmaya başlanması ile hayatımıza birçok kolaylık getirdi. Kamu kuruluşları mahkemeler vs. ile ilgili her türlü bilgiyi takip edebildiğimiz birçok konu ile ilgili takipte buluna bildiğimiz E-Devlet uygulaması en şahsi bilgilendirmesi nedeniyle gizliliği ve güvenliği de bir o kadar önemli olmaktadır. Şu ana kadar vatandaşlık numarası ve kişinin kendi belirlediği bir şifreyle giriş yapılan uygulama her ne kadar iyi korunsa da her geçen gün internet üzerinde yapılan işlemlerin ihlal edilme riskinin artmasıyla beraber daha güvenilir olması konusunda yetkilileri arayış içine itmiş bu doğrultuda. E-Devlet Anahtar uygulaması başlatılmıştır.

 

E-Devlet Anahtar uygulaması nedir amacı nedir?

Temel amacı daha güvenilir korunaklı bir sistem olmasını sağlamak E-Devlet uygulamasının. E-Devlet Anahtar uygulaması kısaca ikinci bir şifre uygulaması, aktif edildiği anda her girişte sistemin otomatik bir şifre vermesiyle uygulamayı daha güvenilir bir hale getiriyor. E-Devlet uygulaması ile antlaşmalı bankaların mobil uygulamalarından da aktif edilip kullanılan bir uygulamadır.

 

E-Devlet Anahtar uygulaması nasıl aktif hale getirilir?

Uygulama istenildiği takdir de aktif olan bir özelliktir. Öncelikle bu uygulamayı aktifleştirmek için E-Devlet sitesinden özelliği aktif hale getirmemiz gerekiyor. Bunu yaptıktan sonra E-Devlet uygulamasıyla beraber E-Devlet Anahtar uygulamasını telefonumuza yüklememiz gerekiyor. E-Devlet Anahtar uygulaması cep telefonumuzun saat ve tarih güncel bilgilerini de ulaşım iznini vermemiz gerekiyor. Bu işlemi de tamamladıktan sonra anahtar uygulamasını kullanabiliriz. Bu uygulama otomatik şifre vermektedir. Bu şifreyle E-Devlet uygulamasına giriş yapmak için 30 saniye süremiz var bu süre içersin de giriş yapılmazsa şifre kendini imha edecektir. Şu anda mobil uygulama ve şifreli girişler için en güvenilir yöntem olarak görülen ikili şifre sistemi hayatımızla ilgili birçok bilgiyi barından E-Devlet uygulamasının güvenliğini üst seviyeye taşımıştır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{anilbirgul}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir