E-Devlet’ten İkametgah Nasıl Alınır ?

Internet anilbirgul

İkametgah ilmuhaberi ülkemiz vatandaşlarının adres bilgilerini içeren ve devlet tarafından resmi olarak onaylanmış yerleşim yeri bilgileri evrağıdır. Yeni işe girişte, okul kayıtlarında istenmekte olup nerede ikamet ettiğinizi göstermektedir. Muhtarlar tarafından vatandaşa ıslak imzalı olarak verilmektedir. Alındığı tarihten itibaren 6 ay süreyle geçerli olarak sayılan ikametgah süre dolumundan sonra tekrar yenilenmesi gerekmektedir. Bu kısa süre içerisinde tekrar istenilmesi halinde vatandaşların muhtarlığa sürekli gitmesi zaman kaybı olarak düşünülebilir.

Ülkemizde son yıllarda artış gösteren internet kullanımı sonucunda devletimizin bize kolaylık sağlaması için geliştirdiği E-Devlet sistemi üzerinden çeşitli evraklar alınabiliyor ve sorgulama yapılabiliyor. En çok ihtiyaç duyduğumuz belgelerden birisi olarak görülen “İkametgah” artık E-Devlet üzerinden alınabilecektir.

24 Şubat tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan bilgilere göre bugünden itibaren elektronik ikametgah alma şansımız bulunmaktadır. Tübitak tarafından resmi açıklamalar yapılmıştır. Peki gelelim merak ettiğiniz ve bulmakta zorlandığınız “İkametgah Nasıl Alınır?” sorusunun cevabına.

edevlet ikametgah arama

E-Devlet’ten İkametgah Nasıl Alınır ?

E-devlet üzerinden ikametgah alabilmemiz için öncelikle e-devlet şifresine ihtiyacımız bulunmaktadır. E-Devlet şifresine sahip olmayanlar PTT şubelerinden nüfus cüzdanını gösterip, belirlenmiş olan ücreti ödeyerek sahip olabilirler. E-Devlet şifresine sahip olduğunuzda kaybetmemeniz için bir yere not almanızda fayda olduğunu düşünüyoruz. İlerleyen zamanlarda mutlaka ihtiyacınız olacağından tekrar ücret ödeyerek şifre sahibi olmanızın önüne geçmiş olursunuz.

Şifre sahibi olanlar E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra Sağ üst köşede bulunan arama kutusuna “İkametgah” yazdıktan sonra çıkan sonuçlardan en üstte bulunana tıklaması yeterli olacaktır.

Kendi kişisel bilgilerinizden oluşan “İkametgah İlmuhaberi” PDF dosyası olarak bilgisayarınıza kaydedilebilir veya sol üst köşede bulunan Yazıcı simgesine basılarak çıktı alınması sağlanabilir.

E-Devlet üzerinden ikametgah almakta zorlandıysanız veya aklınıza takılan sorular bulunuyorsa aşağıda bulunan yorum alanından bizlere soru sorabilir ve en kısa sürede cevabımızı alabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{anilbirgul}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir