Ek Hesap Nedir?

Ekonomi editor

Ek hesap, kullanmakta olduğunuz mevduat hesabınıza tanımlanan ve ihtiyaç duymanız durumunda kullanabileceğiniz bir kredi çeşidi olarak bilinmektedir. Yani bankanın size hesabınızın yanında ek olarak verdiği, ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz bir limit olarak da düşünebilirsiniz. Ek hesaba sahip olan müşteriler istedikleri zaman bu limiti kullanabilmektedir. Müşteriler kendi hakları olan bu parayı isterlerse bankadan nakit olarak çekerek, isterlerse de alışverişlerinde kullanmaktadır. Eğer ki mevduat hesabınızdaki limit biterse ve zor durumda kalırsanız hemen bu ek hesabı tercih edebilirsiniz.

Bir ek hesaba sahip değilseniz ve sürekli zor durumda kalıyorsanız siz de ek hesap açarak kendinizi garantiye alabilirsiniz. Örneğin tam alışveriş yapacağınız sırada limitiniz bittiğinde aldıklarınızı geri bırakmak zorunda kalmadan ek hesabınızı kullanabilirsiniz. Bu hesabı açtırmak için mevcut mevduat hesabınızın olduğu bankaya gitmeniz gerekecektir. Bankaya gidip iletişim sağlayarak ek hesap açtırmak istediğinizi belirtebilir ve işlemlerin başlamasını sağlayabilirsiniz. Ek hesap açmak isteyen kişiler için bankalar küçük bir inceleme yapabilmektedir. Ödemeleriniz, kredileriniz, çalışma durumunuz ve kazancınız gibi faktörler göz önünde bulundurularak ek hesap kullanıp kullanamayacağınıza banka tarafından karar verilir ve bu doğrultuda gerekli işlemler yapılır. Eğer banka sizin ek hesap kullanabileceğinizi söylediyse ve size bir ek hesap çıkardıysa hemen kartınızı alabilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz.

Sahip olduğunuz ek hesapla aklınıza gelebilecek her türlü işlemi yapabilirsiniz. Yani mevduat hesabınızla yaptığınız işlemler gibi ek hesapla da birçok işlem gerçekleştirmeniz mümkündür.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{editor}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir