Evde Ağda Nasıl Yapılır?

Nasıl Yapılır ? Anıl Birgül

Birçok insan istenmeyen tüylerinden kurtulmak amacıyla, birçok yöntem geliştirmiştir. Bu yöntemlerden birkaçı; ağda, jilet, epilasyon, lazer yöntemleri gibi yöntemler istenmeyen tüylerden kurtulmak için yaratılmıştır. Bu yöntemlerden en uzun süreli ve en kalıcı yöntemlerden birisi lazerdir, diğeri ise ağdadır. Ağda ekonomik anlamda birçok kişi tarafından yapılmaktadır. Evde ağda nasıl yapılır?

Ağda İçin Malzemeler Nelerdir?

  • 1 çay bardağı şeker,
  • 1/2 çay bardağı su,
  • Yarım limon

Ağdanın Yapılışı Nasıldır?

Tencere içerisine şeker koyulur. Orta ateş üzerinde şeker karamel haline gelinceye dek, iyice kaynatılır. Ardından tahta kaşık yardımı ile limon suyu ve su eklenir. Bunlar katılırken dikkatli olmakta fayda vardır. Kaynayan ağdaya bunları eklerken sıcak ağdanın kişinin üstüne sıçraması muhtemel olabilir. Malzemeler eridikten ve macun kıvamına geldikten sonra, yapılan ağda çok katı ise biraz daha su eklenebilir. Kullanmadan önce ağdanın soğuması beklenir.

Ağda Uygulaması Nasıl Yapılır?

Ağda için kullanılacak kaşık veya spatula yardımıyla ağda bezi üzerine sürülür. Ağdanın çok sıcak olmaması gerekir. Çok soğuk olmaması gereken ağda sıcaklığı, kişinin tenine göre ayarlanmalıdır. Ağda ile uygulama yapacak kişinin, kıllarının pek uzun olmaması gerekmektedir. Aksi takdirde, ağda kılları almayacaktır. Aldığı takdirde, kıllarda kırılma meydana gelecektir. Aynı zamanda kişinin acı çekeceği de kesindir. Bu yüzden en ideal kıl uzunluğu 3 milimetredir. Kişinin ağda yapabilmesi için, ağda bandına ihtiyaç duyması gerekir. Bu yüzden kozmetik ürünleri satan mağazalardan ağda bandı almak mümkündür. Aksi halde, kişinin atlet gibi kıyafetlerden bez yaparak ağda bandı olarak kullanmak doğru olacaktır.

Ağda uygulanmadan, ağda yapılacak yere bebek pudrası ya da mısır nişastası ile sürerek, daha az acı duymak mümkündür. Bu şekilde yapılan uygulama, cildin yağını emerek ağdanın tene yapışmasını engelleyecektir. Ağda spatulası da aynı şekilde, kozmetik satan mağazalardan alınabilir. Alınan ağda spatulasıyla kılların çıkma yönüne doğru sürerek, bastırılır. Ağda bastırıldıktan ve soğuduktan sonra kişi, hızlı bir şekilde kumaşı çekmelidir. Kalan ağda buzdolabında saklanır. Ağda katılaşma gibi bir etken gösteriyor ise, mikrodalga fırında ısıtarak veya sıcak su içerisinde bekleterek tekrar kullanmak mümkündür.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Anıl Birgül {Anıl Birgül}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir