EXT2 – FAT32 – NTFS Dosya Sistemleri

Bilgisayar anilbirgul

Dosya Sistemleri Nelerdir ?

NTFS dosya sistemi FAT32 bulunan tüm özellikleri bünyesinde barındırmakla kalmayıp aşağıdaki yeteneklerede sahip olarak ondan üstünlüğünü kanıtlamıştır.

* Daha iyi dosya güvenliği
* Daha iyi disk sıkıştırma
* 2 TB büyüklüğüne kadar sabit disk desteği

32 GB’dan büyük harddisk bölümleri için NTFS Kullanmamız gerekiyor ancak çift işletim sistemi kurmak gibi bir düşüncemiz varsa dosya sistemi olarak FAT32tercih etmemiz gerekecektir. Çünkü NTFS’de güvenlik üst seviyede olduğundan diğer işletim sistemiyle giriş yaptığımızda NTFS bölümlerindeki dosyalara erişim sağlayamayabiliriz.

EXT2 ise yetenekli bir Linux dosya sistemidir. İleriye dönüktür ve kolay geliştirilebilir. Dosya sisteminde bulunan kodları yüklü olan bir sisteme uygulamaya kalkarsanız yeni ayarlar yapmanız gerekmeyecektir.

Üstünlüklerini sıralayacak olursa en sonda FAT32’nin geleceği kesindir. Fakat NTFS mi yoksa EXT2 mi hangi işletim sistemini kullandığınıza göre değişir. NTFS Linux tabanlı işletim sistemlerinde sorunlar yaratmaktadır. EXT2 dosya sisteminin üzerinede Windows kurmamız mümkün değildir. NTFS’nin okuma ve yazma hızı tartışılmaz olmakla beraber, EXT2’den üstünlüklerinden en önemlileri ise; güvenlik atamaları yapabilmemiz ve disk birleştirici kullanabilmemizdir. EXT2 Dosya sistemiyle yönetilen bir Linux işletim sistemi üzerinden, NTFS dosya sistemine yazmak mümkün değildir. Ancak Windows üzerinden Linux’a rahatlıkla yazabilir ve dilediğimiz dosyaları alabiliriz. Buradanda NTFS’nin güvenlik farkını anlayabilirsiniz.

Evimizde kişisel bir bilgisayarımıza çift işletim sistemi kurmak istiyorsak sanırım en uygun dosya sistemi FAT32. Çünkü bir işletim sisteminden oturum açtığımızda diğerinin dosyalarına rahatlıkla erişebilir ve tekrar tekrar uğraşmamız oluruz.

Güvenlik, hız ve performans için en iyi dosya sistemi şimdilik NTFS gibi gözüküyor.

 

Sosyal Ağlarda Paylaş

{anilbirgul}