Gulyabani (2014) Film Eleştirisi

Sinema anilbirgul

Yasemin, Duygu, Güneş ve Aslı fantastik konulu bir film senaryosu yazabilmek için ormanın içinde bir av evine yerleşirler. Evin ve etrafını keşfetmek istediklerinde hiç tahmin edemeyecekleri olaylar aniden ortaya çıkar. Çevredeki falcı bir kadından duydukları efsaneye göre Gulyabani’nin burada yaşadığını öğrenirler. Başta inanmasalar da ilerleyen zamanlarda kuyuyu bulmaları ve Gulyabani’yi uyandırmalarıyla olaylar ardı ardına gerçekleşmeye başlar.

Filmin yönetmeni Orçun Benli ilk kez adını “Bu Son Olsun” isimli filmiyle geniş çevreye duyurmayı başarmıştı. Şimdi karşımıza Gulyabani filmi ile çıkan yönetmen “Korkarsan, gelir…” diyerekten Türk sinemasına yeni bir yön vermeyi hedefliyor. 28 Şubat 2014 tarihinde vizyona girmiş olan komedi, korku türündeki filmin senaristliğini Apltekin Öztürk ve Orçun Benli üstleniyor. Filmin başrollerini Mustafa Üstündağ, Melike Öcalan, Deniz Uğur, Ceyda Ateş, Didem Balçın gibi isimler paylaşırken film sinemalar’dan sitesinden 6.9 puan alıyor.

Ülkemizde korku filmlerinin çekilemediğini, var olan mevcut filmlerin ise yabancı yapıtlarla karşılaştırıldığında çok eksik kaldığını hepimiz biliyoruz. Gulyabani filminde korku ve komedi aynı anda işlenerek ortaya fantastik bir yapım sunulmuş. Fantastik konulara ve karakterele yatırım yapılıp uzun metrajlı filmler çekilmesi ülkemiz sinema sektörü açısından oldukça gurur verici bir durum. Türkler “yapamaz” düşüncesini ortadan kaldırabilecek her adımı desteklemeli, zincirleri kırmamız gerekiyor. Orçun Benli yönetmenliğinde çekilen Gulyabani gibi filmleri beyazperde de daha fazla görmek dileğimizle…

Sosyal Ağlarda Paylaş

{anilbirgul}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir