Halstein (Siyah Alaca) İneği Özellikleri

Genel anilbirgul

Halstein ineği özelliklerii yapmış olduğumuz araştırmalar sonucunda aşağıda sizlere sıraladıklarımızın tamamını içermektedir.Günümüzün en fazla merak edilen ve hakkında bilgiler alınmak istenen konulardan biri de halstein yani diğer bir ismiyle siyah alaca ineğinin ne gibi özelliere sahip olduğudur. Dilerseniz makalemizde çokça merak edilen Halstein ineği özellikleri nelerdir hakkında bilgiler sunalım. Siyah alaca inek türünün dünyanın en kaliteli inek türü olduğunu belirtmek isteriz. Dolaysıyla özellikle de yıllık süt veriminin diğer inek türlerine göre daha yüksek olması sebebiyle siyah alaca ineğinin en başta Hollanda ve ülkemizde olmak üzere dünyanın pekçok ülkelerinde beslenebildikleri bilinmektedir. Siyah alaca inek türünün hakkında sizlere bu ön bilgileri sunduktan sonra şimdi de özellikleri hakkında hemen bilgiler sunalım.

İşte Halstein İneğinin Özellikleri Şunlardır;

 • Siyah alaca ineği dünyanın en ünlü süt inek türlerindendir.
 • Siyah alaca ineği yani Halstein ineği bu ismini Hollanda ülkesinde yer alan bir yerden almıştır.
 • Siyah alaca ineğinin en belirgin özelliklerinden biri de anavatanının Hollanda ülkesi olmasıdır. Dolaysıyla Siyah alaca ineği Hollanda ülkesinden dünya geneline ithal edilen kaliteli inek türüdür.
 • Halstein ineği aynı zamanda ülkemizde de yaygın olarak beslenmektedir.
 • Vücut renklerinin siyah ve beyaz renkte olması nedeniyle Halstein inek türüne ayrıca siyah alaca ineği adı verilmiştir. Bu inek türü Hollanda ülkesinde Halstein adıyla bilinirken ülkemizde ise daha çok siyah alaca ineği olarak bilinmektedir.
 • Halstein ineği sadece Hollanda ülkesinde değil aynı zamanda Kanada, Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve Almanya gibi ülkelerde de yoğun olarak beslenmektedir.
 • Halstein inek türünün en belirgin özelliklerinden biri de vücut yapılarının oldukça iri olmasıdır. Açık kahve rengi ve sade beyaz renk seçeneklerine de sahi olan halstein inek türünün yıllık süt verim potansiyelinin ortalama olarak 6500 ila 7000 litre arasında olduğu bilinmektedir. Özel olarak yetiştirilen halstein ineklerinde ise yıllık ortalama süt verimi 10.000 litreye ulaşabilmektedir.
 • Halstein inek türünün süt verme günü ise birçok inek türlerine göre daha fazladır. Bu kaliteli inek türünün süt verme günü ortalama olarak 300 gündür. Özellikle 5-6 yaşlarına ulaştığında oldukça yüksek seviyede süt verimi sunmaktadır.
 • Halstein inek türünün en belirgin özelliklerinden biri de sütünde yer alan yağ oranının % 3,6 civarında olmasıdır. Dolaysıyla bu kaliteli inek türünün sütü ise oldukça kalitelidir.
 • Halstein inek türünün vücut ağırlığı ise ortalama olarak 600 ila 700 kilogram arasında değişebilmektedir. Özel olarak yetiştirilenlerin 800 kilograma kadar çıkabildiği bilinmektedir.
 • Siyah alaca ineği ülkemizde ise daha çok Ege Bölgesinde, Marmara Bölgesinde ve Akdeniz Bölgesinde yetiştirilmektedir.

Halstein inek türünün genel özellikleri hakkında sizlere bilgiler sunduktan sonra Halstein ineği özellikleri nelerdir hakkındaki makalemizi burada tamamlamaktayız. Bu kaliteli inek türünün aynı zamanda oldukça yüksek fiyatlardan satışa sunulduğunu da buradan belirtmekte fayda görmekteyiz. Halstein inek türünün ülkemizde ortalama olarak 8 bin ila 12 bin arasında fiyatlardan satışa sunulmaktadır. Bazı ülkelerde ise daha yüksek fiyatlardan satışa sunulduğu bilinmektedir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{anilbirgul}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir