Hayvan Yuvaları

Genel anilbirgul

Hayvan yuvaları, onların doğal ortamdan korunmaları için gereklidir. Yuva isimleri, çeşitleri nelerdir sorunuzu makalemde cevaplayacağım.

Bazı hayvanlar yuva yapmaz, bir ağaç kavuğu içine ya da dal, taş gibi bir nesnenin altına gizlenmekle yetinirler. Ancak, şaşırtıcı derecede karışık yuva yapanlar da vardır

YUVALAR
Hayvan Yuva Biçimi
Sincap Çalı çırpı yuva
Porsuk Yeraltı odaları
Kartal Dal parçalarından yuva
Tavşan Yeraltı tüneli
Irmak Samuru Akarsu kenarı tüneli

Yuva Çeşitleri

Kuş yuvaları: Kuşların yanı sıra, fareler gibi başka hayvanlar da çalı çırpı, çamur, tüy ve yaprak yuvalar yaparlar.

Yeraltı yuvaları: Yeraltı yuvalar, bir ya da daha çok sayıda hayvan tarafından kazılan tek delikler ya da uzun tüneller biçiminde olabilmektedir. Tavşanlar, birçok odası olan uzun tüneller kazarlar.

Kuleler: Termit kolonileri, çamurdan koloniler yaparlar. Bu yapıların içinde galeriler, hatta bir tür havalandırma sistemi bulunur.

Çanaklar: Bir yabanarısı türü, yumurtaları çamur çanaklar içine bırakır. Her yumurta için ayır bir çanak yapar.

Ağaç kavukları ve inler: Doğal oluşumları yuva olarak kullanan hayvanlar da vardır, sözgelimi, baykuşlar ağaç kavuklarına, ayılar inlere yerleşirler.

Hayvanlar Arası İlişkiler ve Yuvalar Farklılığı

Yalnız yaşayanlar: Dev panda, yalnızca çiftleşmek için türdeşleriyle bir araya gelip, ömrünün geri kalanını yalnız geçirir.

Çiftler ve aileler: Kartallar bütün ömürlerini aynı eşle geçirip, her yıl yavru yaparlar.

Büyük gruplar: Bir mangust türü olan suricatalar, karmaşık toplumsal yapılı büyük koloniler halinde yaşarlar.

Ortak yaşam: Bazı türler, birbirlerine sağladıkları karşılıklı yararlar nedeniyle bir arada yaşarlar. Afrika domuzunun tüylerini temizleyen kuşlar vardır.

Ortakçılık: İki tür birlikte yaşar. Ama bu durumdan yalnızca biri yararlanır. Kendisini koruma altına almak için zehirli denizşakayığı taşıyan yengeçler vardır.

Asalaklık: Asalaklar, başka bir türün içinde ya da üstünde yaşayıp ona zarar verirler. Konağın kanını emen pireler varıdr.

Hayvan Kolonileri

Avustralya kıyılarındaki Büyük Mrcan Seti, dünyanın, canlılar tarafından yapılmış en büyük yapısıdır. Uzunluğu 2.300 kilometreyi aşan bu mercan kayalığının oluşumu 800 milyon yıl kadar sürmüştür.

Kunduz Barajı: Kunduzlar, baraj yaparak akarsuların önünü keser ve böylece oluşan gölcüğün kıyısında ya da ortasındaki bir adacıkta yuvalar yaparlar.

Hayvan Yuvaları hakkında sizlere detaylı bilgiyi verdiğimi düşünüyorum. Doğayla ilgili makaleler yayınlamayı sürdüreceğim.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{anilbirgul}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir