Hayvanlar Neden Göç Eder?

Genel anilbirgul

Kış gelirken birçok hayvan daha sıcak iklimli yerlere göç eder. Geriye kalanlar da, yuvalarında kötü hava koşullarından korunmaya çalışır. Bazı hayvanlar yalnız, bazıları çiftler halinde, bazıları da büyük koloniler içinde yaşar. Hayvanlar neden göç eder merak ediyorsanız, sizleri bu konuda aydınlatmaya çalışacağım. Yaptığım araştırmalar sonucunda hayvanların göç etmesinin temel nedeni, soğuklardan kaçmak ve koloninin yiyecek ihtiyacının temin edilmesi amacıyla olduğu kararına vardım. Ancak binlerce kilometre mesafe katetmeleri ve doğru yere ulaşmaları, her sene aynı olayı gerçekleştirmeleri oldukça ilginç gibi gözüküyor.

Neden Göç Ederler?

Birçok hayvan, kışın soğuğundan ve yiyecek kıtlığından kaçmak için başka yerlere göç eder. Yalnızca yükseklerden alçaklara birkaç kilometre gidenlerin yanı sıra, kıtalar ya da okyanuslar aşırı yol alanlar da vardır.

Göç Edenler Yolunu Nasıl Bulur?

Göç eden bazı hayvanların yollarını nasıl buldukları bilinmemektedir. Birçok türün, güneş ve yıldızlar ile kalıtım yoluyla aklında bulunan bir tür harita gibi çeşitli yöntemlerden topluca yararlandığı sanılmaktadır.

Görülenler: Birçok kuş türü, kıyı, dağ sıraları ve çöl gibi fiziksel özellikleri tanımaktadır.

Yer’in Magnetik Alanı: Hükümdar kelebek gibi bazı türlerin, bir tür magnetik duyuyla yollarını buldukları düşünülmektedir.

Koku: Sombalıkları, yumurtadan çıktıkları akarsuya dönerler. Bu balıklar yollarını, kokuyla bulmaktadır.

Göç Rekorları

En uzağa göç eden kuş: Bütün hayvanlar arasında da en uzağa giden kıyı kırlangıcıdır.

En uzağa göç eden memeli: Mavi balinadır.

En uzağa göç eden böcek türü: Yılda yaklaşık 8.500 km yol yapan Cynthia cardui türü kelebektir. Bu kelebek belli bir yol izlemediğinden, geçtiği yerler haritada gösterilmemiştir.

Lemmingler: Sayıları aşırı derecede çoğaldığında öç ederler. Bu göçlere katılan hayvan sayısı, karayolu trafiğini ya da trenleri durduracak kadar çoktur. Sürü bir kıyıya ulaştığında da, bazı hayvanlar suya girip açıklara yüzmeye başlayarak bir süre sonra boğulur. Lemminglerin toplu intiharlara kalkışmalarıyla ilgili söylentilerin kaynağı bu durumdur.

Hayvanlar Neden Göç Eder? sorusunu cevapladık, bir sonraki yazımızda hayvanların yuvaları hakkında bilgi aktaracağız.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{anilbirgul}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir