Hepimiz Sosyal Medyanın Köleleriyiz

Internet anilbirgul

Çoğu insanın hayatı aynıdır – sıkıcı ve tek renk. Günlük rutin yaşam, işe, okula geç kalma telaşı, trafikte saatlerce bekleme, stres hayatı daha da gri tonlarına çeviriyor.

Sosyal Medya ritmi

Sosyal medya rutin hayatınıza giren ideal beyaz gürültü gibidir. Bu gürültü bizim için gri hayatı renklendiren vasıtadır. Yeni arkadaşlıklar, en son duyurulan haberler, olayların merkezinde olma, paylaşımlar, resimler, takipçiler, beğeniler ve yüzlerce cazip tarafları olan sosyal medya hayatın ayrılmaz parçası haline dönüşmekte. Bir tıkla dünya elimizin altında oluyor ve ne yazık ki gün geçtikçe bağımlılık daha da artıyor.

Dünden bugüne

Daha on sene önce bu kadar yaygın olmayan sosyal medya bugün nerdeyse bizi kendi kontrolü altına almış. Birer ceza alacakmışız gibi her gün mutlak şekilde sosyal medyadan faydalanma gereği duymaktayız. Bize göre hayatımız sosyal medya yüzünden daha da kolaylaştı. Peki sosyal medyanın sizi nasıl köle haline dönüştürdüğünü hiç düşündünüz mü? Sabah uyanınca 85% insanın ilk işi sosyal medya dünyasına girme çabası olmakta.

Hayatınızda yeri olan her anı hemen paylaşmak, olayları hemen yorumlamak, fotoğrafları acil paylaşmak, olduğunuz mekânın hemen konutunu atmak o kadar önemli hale geldi ki, bunları yapmayanları ya da yapamayanları “terki-dünya” olarak görüyoruz. O kadar kendimizi sosyal dünyaya kaptırıyoruz ki, paylaştığımız fotoğraflar beğeni toplaması bizim için bir hedef haline geliyor. Bir an durup gerçek hayata göz atarsanız sosyal medya yüzünden ne kadar asosyal hale geldiğinizi göreceksiniz. Peki, kaç kişi bu gerçekleri görmek ister?

Hayali Ben

Gerçek hayat da belki de hiç arkadaşı olmayan insanlar sosyal dünyada bir fenomen olabiliyor. Takipçi sayısı artınca ego biraz daha tavan yapıyor. Aslında sosyal medya kölesi olduğunuzu anlamıyorsunuz. Hayat şarj bitince bitmiyor, bunu unutmayalım.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{anilbirgul}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir