Hipertansiyon Nedir, Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir ?

Sağlık anilbirgul

Toplumumuzda yaygın olarak görülen sağlık sorunlarından biri de hiper tansiyondur. Yüksek tansiyon olarak da bilinen hiper tansiyon hastalığı çeşitli nedenlere bağlı olarak etkilerini göstermektedir. Bazı belirtilerinin de bulunduğu hiper tansiyon hastalığının genel niteliklerinden biri de oldukça sinsi bir şekilde ilerleme kaydetmesidir. Dolaysıyla uzmanlar hiper tansiyon hastalığının çoğu zaman kendini belli etmeyen ciddi bir hastalık olduğunun altını çizmektedirler. Daha çok 50 yaş üzeri bireylerde etkilerini gösterebilen hiper tansiyon hastalığının tedavi edilememesi durumunda çok daha ciddi sonuçların meydana gelmesine neden olabildiği uzmanlarca vurgulanmaktadır.

Bu anlamda hiper tansiyon hastalığının henüz ilk belirtilerinin görülmesi durumunda hemen doktora başvurulması gerekmektedir. Dünya Sağlık Örgütü ve diğer uluslararası sağlık kuruluşlarının da çağımızda en yaygın görülen hastalıklar listesinde yer alan hiper tansiyon hastalığının tedavisi ise bulunmaktadır. Fakat hiper tansiyon hastalığının tamamen ortadan kaldırılması maalesef ki mümkün olamamaktadır. Hiper tansiyon hastalığı hakkında sizlere ön bilgiler sunduktan sonra şimdi de hiper tansiyon hastalığının nedenleri ve belirtileri nelerdir hakkında sizlere detaylı olarak bilgiler sunalım.

hipertansiyon nedir

Hiper Tansiyon Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Kan dolaşımı için damarlarımızda gerekli olan kan basıncının normalden fazla olması durumunda yüksek tansiyon durumu söz konusu olabilmektedir. Yüksek tansiyon hastalığının temelde 2 ana nedeni bulunmaktadır. Bu nedenlerden birincisi genetik faktörler ve ikincisi ise çevresel faktörlerdir.

Genetik Faktörler;

Hastanın aile fertlerinden birinde hiper tansiyon hastalığının bulunuyor olmasıdır. Dolaysıyla uzmanlar bu sebepten dolayı hiper tansiyon hastalığının genetik geçiş yapabildiğinin altını çizmektedirler.

Çevresel Faktörler;

Çevresel faktörlerde ise şu gibi unsurlar hiper tansiyon hastalığının meydana gelmesinde önemli rol alabilmektedirler.

Stresli yaşam biçimi

Yanlış beslenme tarzı

Aşırı kilolar

Alkol ve sigara kullanımı

Kullanılan bazı ilaçlar (özellikle de kan basıncını yükselten ilaçların kullanılması) gibi faktörler hiper tansiyon hastalığının oluşmasını tetiklemektedir.

hipertansiyon belirtileri

Hiper Tansiyon Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Hiper tansiyon hastalığının oldukça sinsi bir sağlık sorunu olduğunu yukarıda belirtmiştik. Dolaysıyla bu bakımdan hiper tansiyon hastalığının belirtilerini hemen gösterememesi söz konusu olabilmektedir. Hiper tansiyon hastalığı şu gibi belirtiler ile kendini göstermektedir.

 • Baş dönmesi
 • Baş ağrısı
 • Kalp ağrısı
 • Kulak çınlaması
 • Nefes darlığı
 • Çift veya bulanık görme
 • Burun kanaması
 • Düzensiz kalp atışları gibi belirtiler göstermektedir.

 

Hiper Tansiyon Hastalığı Tedavi Edilmediği Takdirde Hangi Sağlık Sorunlarına Neden Olmaktadır?

Başlı başına ciddi bir sağlık sorunu olmayan hiper tansiyon hastalığı tedavi edilmediği takdirde beraberinde bazı sağlık sorunlarının da oluşmasına neden olabilmektedir. Hiper tansiyon hastalığı tedavi edilmediği takdirde şu hastalıklara neden olabilmektedir;

 • Kalp yetmezliği hastalığına
 • Damar büyümesi hastalığına
 • Damarlarda daralmaya
 • Felç hastalığına
 • Böbrek yetmezliği hastalığına
 • Körlüğe neden olabilmektedir.

 

Ani Olarak Yükselen Tansiyonun Düşmesi İçin Evde Uygulanması Gerekenler Nelerdir?

Ani olarak yükselen hiper tansiyon rahatsızlığının düşürülmesi açısından uygulanması gerekenler ise şunlardır;

Soğuk su uygulaması;

Soğuk su uygulamasının yükselen tansiyonun tekrar normale düşürülmesinde oldukça faydalı uygulamalardandır. Dolaysıyla tansiyonu yükselen hastalığının el, kol ve ayaklarının soğuk su ile yıkanması hastanın rahatlamasını sağlayacaktır.

Limon suyu uygulaması;

Ani olarak yükselen tansiyonun düşürülmesi açısından uygulanması gerekenlerden biri de limon suyu uygulamasıdır. Limon suyu çok az miktarda sulandırıldıktan sonra hastaya içirilmelidir.

Tuzsuz ayran veya yoğurt uygulaması;

Aniden yükselen tansiyonun düşülmesinde oldukça etkili olan uygulamalardan biri de tuzsuz ayran veya tuzsuz yoğurt uygulamasıdır. Burada dikkat edilmesi gereken ayrıntı hazırlanan ayranın veya yoğurdun tuzsuz olmasıdır.

Nar suyu ve greyfurt uygulaması;

Aniden yükselen tansiyonun düşürülmesinde oldukça faydalı olan uygulamalardan biri de nar suyu ve greyfruttur. Bu bakımdan tansiyon hastalarının evinde nar suyu ve greyfurtu bolca bulundurmasını tavsiye etmekteyiz.

 

Tansiyonun Yükselmesine Yol Açan Besinler Hangileridir?

Uzmanlar bazı besinlerin özellikle tansiyonun yükselmesine neden olduğunun altını çizmektedirler. Dolaysıyla tansiyon hastalarının tansiyonun yükselmesine neden olan besinlerden uzak durması geremektedir. Tansiyonun yükselmesine neden olan besinler ise şunlardır;

 • Tuz ve tuzlu besinler
 • Şeker ve şekerli besinler
 • Çay ve kahve gibi kafeinli içecekler
 • Kolalı içecekler
 • Margarin ve tereyağı gibi yağ besinleri gibi besinler tansiyonun yükselmesinde aktif rol almaktadırlar.

hipertansiyon nedenleri

Hiper Tansiyon Hastalığı Nasıl Tedavi Edilmektedir?

Makalemizin giriş kısmında da belirttiğimiz üzere hiper tansiyon hastalığı maalesef ki diyabet hastalığında olduğu gibi tamamen ortadan kaldırılamamaktadır. Fakat tedavi ile birlikte kontrol altına alınmaktadır. Hiper tansiyon hastalığında dikkat edilmesi gereken en önemli ayrıntı ise hastanın doktor uyarısına harfiyen uymasıdır.

Hastanın doktor uyarılarına ve tavsiyelerine harfiyen uyması durumunda hiper tansiyon hastalığının tekrarlama olasılığının çok düşük olabildiği uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Hiper tansiyon hastalığının tedavisinde ise ilaç tedavisi uygulamasına başvurulmaktadır.

Doktor tarafından reçeteli olarak yazılan tansiyon dengeleyici ilaçlar sayesinde hiper tansiyon hastalığı kolaylıkla kontrol altına alınmaktadır. Bununla birlikte doktor hastadan bazı uygulamaları gerçekleştirmesini isteyebilmektedir. Örneğin hastanın günlük olarak egzersiz çalışmasını yapmasını isteyebilmektedir. Doktorun uygun görmesi durumunda hasta bir müddetliğine hastaneye yatırılabilmektedir.

 

Hiper Tansiyon Hastalığına Maruz Kalınmaması Açısından Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Hiper tansiyon hastalığına maruz kalınmaması açısından dikkat edilmesi gerekenler ise şunlardır;

 • Tuz tüketiminin kısıtlanmasına özen gösterilmeli
 • Sigara ve alkolden uzak durulmalı
 • Dengeli beslenilmeli ve üzüntü, kaygı stres gibi olumsuz duygu durumlarından kaçınılmalı
 • Hareketsiz yaşam tarzından uzak durulmalı
 • Günlük olarak meyve ve sebze tüketimi arttırılmalı
 • Aşırı kilo alımından kaçınılmalı
 • Günlük düzenli olarak egzersiz çalışmaları yapılmalı
 • Aşırı güneşli havalarda dışarıda gereğinden fazlaca bulunulmamalı
 • Yeterli uyku alınmalı

Yüksek tansiyon hastalığına maruz kalınmaması açısından dikkat edilmesi gerekenler hakkında da sizlere gerekli bilgileri sunduktan sonra hiper tansiyon hastalığının nedenleri ve belirtileri nelerdir hakkındaki makalemizi burada sonlandırmaktayız. Hiper tansiyon hastalığının ilk belirtilerinin görülmesi durumunda hemen ilgili doktora başvurulması gerektiğini tekrar belirtmekte faydalar görmekteyiz. Sağlıklı günler dileriz.

Not: Makale bilgilendirme içeriklidir. Reçete değildir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{anilbirgul}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir