HTR2B: Dönüşüm Film Eleştirisi

Sinema anilbirgul

Senaristliğini ve yönetmenliğini Osman Evre Tolga’nın korku ve gerilim türünde Türk sinemasının en beğenilen filmi olmaya aday görünüyor. İzleyici yorumlarına bakıldığında yönetmeninin çok beğenildiği anlaşılan filmin; gelecekte ülkemizde yapılacak olan bu tarz filmler için yeni ve umut veren bir başlangıç noktası olarak görüldüğü anlaşılıyor. Bütün insanlarda bulunan ve mahkûmlarda sıradan insanlara göre üç kat daha fazla olduğu tespit edilen şiddet geni üzerinde yapılan araştırmalardan esinlenen ve adını da şiddet geninden alan 28 Aralık 2012’de gösterime sunuldu.

htr2bUluslar arası ilaç firmalarının ilaçlarla ilgili araştırmalarını ucuza mal etmek için üçüncü dünya ülkelerinde yaşayan insanları kobay olarak kullandığını anlatan bir gazete haberiyle başlıyor. Vatandaşları ilaç kobayı olarak kullanılan ülkelerden biri de Türkiye’dir. Haberin verildiği günden 7 ay kadar sonra da Türkiye’deki şiddet geni (htr2b) kobaylarının bir şekilde kaçtığını öğreniyoruz. Genleri mutasyona uğratılarak duygusuzlaşan ve istemsizce şiddet uygulayan bu insanlar ormandaki evlerinde sakin ve huzurlu bir şekilde yaşamakta olan bir ailenin davetsiz misafirleri olduklarında korku dolu olaylar başlıyor. Korku içinde hayatta kalmaya ve birbirlerini korumaya çalışan aile üyeleri de bu olaylar sırasında ister istemez bazı değişimler yaşayacaklardır.

Filmin oyuncuları arasında Teoman Kumbaracıbaşı, Serkan Altunorak, Canan Maktal, Şamil Kafkas, Ahmet Somers, Veda Yurtsever İpek, Damla Özen ve Tuğrul Tülek bulunuyor.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{anilbirgul}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir