iChat Nedir ?

Nedir ? anilbirgul

iChat yazılımı MacOSX ‘in beraberinde getirdiği icq ve aim gibi teknolojileri de bünyesinde barındıran sohbet yazılımıdır.

Yazılım kullanıcılarına çoklu sohbet ve mikrofonlu – video destekli görüşme sağlamakta, sadece sesli (bkz:onlymic) görüşmelerde ise 10 kişiye kadar görüşme imkânı sağlamaktadır.

MSN Messenger’ın bünyesinde barındırdığı bir çok özelliği de ihtiva eden yazılım, anlık ileti ve Web Cam ile anlık görüntülü görüşme seçeneği sunar.

iChat dünyada messenger’dan sonra gelişme hızı en yüksek olan program ünvanını elinde bulundurmaktadır. Yapılandırmalarının yanı sıra kullanıcıya sunduğu tercihler arasında Apple’dan oluşturulacak bir APIKEY ile entegre çalışıp register ayarlarının yapılabilmesi mevcut.

Bu özellikte onu Messenger Google Talk gibi anlık mesajlaşma programlarından ayırmakta. Messenger gibi Meşgul, Dışarıda gibi seçenekler seçilerek müsait olma ya da olmama durumları belirtilebilmektedir.

Bununla birlikte Google Talk gibi bazı yazılımları entegre bir şekilde kullanabilirsiniz.

Kişisel İleti ve Durum seçeneklerini de tıpkı Messenger gibi önünüze getiren bu yazılımın Messenger’a oranla birkaç ek avantajı mevcut.

10 kişiye kadar sesli görüşme sağlamakta olan bu yazılım aynı anda birden fazla görüntülü konuşma yapabilmeye de olanak sunduğu için Messenger’dan biraz daha fazla artısı olmakta.

Tıpkı Messenger’daki gibi Arkadaş ekleme, silme ve arkadaşa bilgi tanımlama (bkz. Rumuz, lakap, cep telefonu, adres bilgileri gibi…) özelliklerini de bünyesinde barındıran bu yazılım grup oluşturmaya da imkân veriyor.

Şahsen ben, her ne kadar iChat’in Messenger’a rakip olamayacağını düşünsem de iChat yazılımı geniş kullanıcı kitlesini katlamaya devam ediyor.

Bu tehlikeli(!) gidişata bir dur demek için Messenger’ın da çalışmalar yapmakta olduğu konuşulan bazı haberler arasında.

Bekleyip göreceğiz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{anilbirgul}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir