İmarsız Arsa Satın Alınabilir mi ?

Ekonomi anilbirgul

Günümüzün en fazla kazandıran yatırım araçlarından biri de hiç kuşkusuz ki arsadır. Genellikle ileriye dönük yatırım amacıyla satın alınan arsalar hakkında çokça merak edilen ayrıntılardan biri de imarsız arsa satın alınabilir mi ayrıntısıdır.İmar planına girmiş olan arsanın satın alınabileceği gibi henüz imar planına girmemiş olan arsanın da satın alınması söz konusu olmaktadır.

Yani, henüz imar planına girmemiş olan arsanın satın alınması açısından yasal bakımdan herhangi bir engelleme söz konusu değildir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken önemli nokta ise, henüz imar planına girmemiş olan arsanın ileriye dönük yatırım amaçlı satın alınması durumunda arsanın yeni alıcısının arsayı imar planına sunması gerekmemektedir. Fakat, arsanın oturumluk amacıyla satın alınması durumunda, bireyin ilk olarak arsayı imar planına sunması gerekmektedir.

İmara Girmiş Bir Arsa İle Henüz İmara Girmemiş Olan Bir Arsa Arasında Ne Gibi Farklılıklar Bulunmaktadır?

İmara girmiş olan bir arsa ile henüz imara girmemiş olan bir arsa arasında bazı farklılıklar bulunmaktadır. Bu farklılıklar ise şunlardır;

Değer Bakımından

İmara girmiş olan bir arsa, değer bakımından henüz imara açılmamış olan bir arsadan daha yüksek bir değer kazanmaktadır. Bu durum ise, imara girmiş olan bir arsanın henüz imara açılmamış olan bir arsaya göre çok daha hızlı bir biçimde satışa sunulacağı anlamına gelmektedir.

Daha Kolay Müşteri Bulunabilir

İmara girmiş olan bir arsa, henüz imara girmemiş olan bir arsaya göre daha kolay bir şekilde müşterisi bulunmaktadır. İmara girmiş olan arsa, sonradan imar masrafları gerektirmediğinden dolayı, daha çok tercih edilmektedir.

İmarsız Arsa Satışa Sunulabilir Mi?

  • İmarsız arsa elbette ki satışa sunulabilmektedir. Arsanın imarsız olması, satışına kanuni yönden kısıtlama ön görmemektedir.
  • Ancak yukarıda da belirttiğimiz üzere henüz imara açılmamış olan arsaların normal değerlerinden daha düşük değerlere alıcı bulabilmektedir.

İmarsız Arsanızdan Nasıl Daha Yüksek Değerler Kazanabilirsiniz?

  • Arsanız henüz imar planına girmemiş ise, yapmanız gereken tek şey, eğer ekonomik durumunuz müsait ise arsanızın ilgili belediyeden imar planını çıkartmanızdır.
  • Ancak ekonomik durumunuz bu duruma müsait değilse de, yapmanız gereken arsanızın imar planına girmesini beklemektir.
  • Bu aşamanın gerçekleşmesinden sonra tercihiniz doğrultusunda arsanızı satışa sunabilir ve bu sayede yüksek kazançlar elde edebilirsiniz.

Şehir Merkezinden Çok Uzaktaki Bir Arsanın İmara Açılması Söz Konusu Olabilir Mi?

Şehir merkezinden çok uzaktaki bir arsanın imar planına açılması elbette ki söz konusu olabilmektedir. Bu bakımdan şehir merkezinden çok uzak bir konumda arsası bulunanlar umutsuz olmaması gerektiğini de belirtmekte fayda görmekteyiz. Şehir merkezinden çok uzakta yer alan bir arsanın imara açılması doğal olarak uzunca bir süreç alabilmektedir.

Örneğin, şehirden çok uzakta dağ eteğinde yer alan bir arsanın uzun yıllar sonrasında imara açılması söz konusu olabilmektedir. Bu durumun ana nedeni ise, arsanın henüz gelişmemiş bir bölge üzerinde yer almasıdır. Bu durumda ilgili arsa sahibi tarafından tercihe göre belirli bir ücret karşılığında arsayı imar planına sunulması söz konusu olabilmektedir.

Bu bakımdan şehir merkezinden çok uzak konumda yer alan arsaların, şehir merkezinde yer alan arsalara oranla maalesef ki bazı dezavantajları bulunmaktadır. Dolaysıyla sebep ne olursa olsun, mutlak olarak şehir merkezine yakın bir konumda yer alan arsaları satın almanızı tavsiye etmekteyiz.

Sizlere ekonomi hakkında makaleler sunmaya devam edeceğiz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{anilbirgul}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir