İnovasyon Nedir?

Nedir ? Anıl Birgül

İnovasyon, üretim süreçlerinde yenilikçi yöntemlerin kullanılmasını ifade eder. Günümüzün hızla değişen rekabet koşullarında ayakta kalabilmek için şirketlerin ürün, hizmet ve üretim yöntemlerini sürekli olarak yenilemeleri gerekmektedir. Bu değiştirme ve yenileme işlemi ise inovasyon olarak adlandırılmaktadır. Bunun temel nedeni nedir? İnovasyon esasen ürün, hizmet ya da üretim yöntemi geliştirmek için yürütülen tüm süreçleri kapsayan özel bir tanımdır. İnovasyon sürdürülebilirliği hedef alan bir faaliyet olarak ortaya atılan uygulanabilen işleri faaliyete sokarak firmaya rekabet gücü kazandırmayı amaçlamaktadır. Bu şekilde pazarlanan fikirlerin ve sonuçlarının tekrar değerlendirilmesi gerekir.

İnovasyon Örnekleri Nelerdir?

İnovasyona bir örneklendirme yapmak gerekirse bir firma, yıkandığında buruşmayan ve ütü gerektirmeyen kumaş geliştirip bunu üretir ve satarsa inovasyon yapmış olacaktır. Başka bir firmanın da daha çok verim veren, hastalıklara dayanıklı bir patates üretmek için bitki tohumlarını geliştirmesi de bir çeşit inovasyondur. Ya da bir hastane veya klinik, hastalarının tahlil sonuçlarını web sitesinden veya bir panelden görebilmelerini mümkün kılan yenilikler yaparda o da inovasyon yapmış sayılır.

İnovasyon Neden Önemlidir?

Tetkik sonuçlarını internetten ulaşıma açan klinik, buruşmayan kumaşı, dayanıklı patates tohumlarını üreterek satan firmalar diğer hastanelere ve firmalara göre çok büyük bir rekabet avantajı bu yöntemlerle kazandırmaktadır. Dolayısıyla bu hastane ve firmalar daha fazla müşteri çekerken çok daha hızlı şekilde ürünlerini satarlar ve daha büyük gelir elde ederler. Daha çok sayıda insana iş imkanı sağlarlarken ihracatın da önü açılmış olur. Böylelikle işlerini daha da büyütmeleri ve kendi kalkınmalarının ve gelişimlerinin oluşmasına da katkı sağlanmaktadır. Bir ülkede ne kadar çok inovasyon yapan işletme veya şirket varsa o ülkenin yaşam kalitesi ve refahı da bir o kadar artarken çok daha iyi şartlarda yaşam konforu sunulur. Aynı zamanda ülkenin ve firmaların rekabet gücü artarken toplumumuzun kalkınıp gelişmesi için de inovasyon önemli bir etkiye sahiptir. Yeni hammadde kaynaklarının ortaya çıkarılmasının yanı sıra yeni sektörler oluşturulmasına zemin hazırlayan bu yaklaşımın toplumlar ve şirketler tarafından desteklenmesi hatta departmanlar kurulmasına da gereklilik vardır ve hayata geçirilmesi beklenmektedir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Anıl Birgül {Anıl Birgül}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir