İnsan Kanından Biyolojik Lazer Geliştirildi

Teknoloji anilbirgul

Michigan Üniversitesi araştırmacılarının insan kanından geliştirdiği lazer, kanser cerrahisi ve hücre aktivasyon çalışmalarında kullanılacak. Biyolojik lazerler daha önce de gündeme gelmişti. 2011 yılında Harvard Üniversitesi protein ve böbrek kullanarak lazer yapmıştı. Bunun gibi Michigan Üniversitesi de aynı yılın içerisinde klorofil ve jelatin kullanarak lazer geliştirmişti. Michigan Üniversitesi keşfettiği bu lazer ile kanı birlikte kullanarak ihtiyaçlara uygun olarak işlenebildiğini keşfetti.

Lazerde ayarlamalar yapılarak hücrelerde değişikliklere gidildi. Böylece bu yeni teknoloji insanların hücre aktivasyonlarının takip edilmesini ve kanser hastalarının tedavi edilebilmesinde büyük rol oynayacak.

Kan transfüzyonu dolu bir boşluğa lazer tutan araştırma ekibi lazer ışığını kontrol edebildiklerini gördüler. Aynı zamanda cerrahi operasyonda iken arka planda bulunan sesleri kaldırmak için filtre görevi görmesini sağlayacak şekilde de faydalanabilecek.

Moleküler olarak gözlem yapılan lazer ile kanserin vücuttan temizlenmesini sağlaması bekleniyor. Ayrıca kanser hastalarında tümör teşhisinde çözümden fayda sağlanabilecek. Bu teknoloji tam olarak ne zaman kullanılacağı ise bilinmiyor.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{anilbirgul}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir