İnternet Hızını Nasıl Ölçebiliriz?

Internet Anıl Birgül

Hepimiz internette gezinirken sürekli yavaşlama, hız sorunu ve çeşitli şikayetler karşımıza çıkıyor. Zaman zaman video veya film izlerken, resim indirirken, müzik dinlerken veya internette gezinirken dahi internet hızı büyük bir önemle merak ediliyor. Bunlardan emin olmak için internet hızını nasıl ölçebiliriz?

İnternet Hızı Ölçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnternet hızınızı test etmek için öncelikle bilgisayarınıza kablolu internet bağlantısını bağlayın ve kablosuz internetinizin başka cihazlar tarafından kullanılmamasına da dikkat edin. Bilgisayarınızda internet ile çalışan tüm programları ve uygulamaları da tamamen kapatın. Tarayıcınızdaki tüm sekmeleri de kapatmalısınız ve test esnasında herhangi bir indirme veya görüntüleme işlemi de yapmamalısınız.

İnternet Hızı Ölçme Servisleri

Speedtest; internet hızı testi için dünya çapında en çok kullanılan servislerden biri olarak öne çıkıyor. Bu servis aracılığıyla internet hızı ve indirme hızı gibi verilere hemen ulaşabilirsiniz. IP numaranızı da test ekranında sunan bu serviste test sonucunu resim formatında kaydetme fırsatınız da bulunuyor.

Türkiye’nin en büyük internet ve Telekom dağıtım şirketi olan Türk Telekom, kullanıcıları için internet hızı sorgulama servisini ücretsiz sunuyor. Bu servis ile internet hızınızı test edebilirken bağlantı kalitenizi görebilmeniz de çok kolaydır. Speedtest ile aynı altyapıyı kullanan Türk Telekom, doğru verilerle hızlı sonuçlar sunuyor.

Netflix şirketince desteklenen Fast internet hızı ölçme servisi, sade ama kullanışlı bir servistir. Serviste sadece internet hızı bilgilerine ulaşılırken farklı dil seçenekleri de olduğu gibi Türkçe dil desteği de sunuluyor.

Dünyanın en büyük arama motoru olan Google, yeni duyurduğu hız testi uygulaması ile yurtdışında kullanıma başlanırken Türkiye’de de kullanılmaya başlandı. Google hız testi uygulaması ile en doğru hız testi ve hız bilgileri ücretsiz olarak sunuluyor.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Anıl Birgül {Anıl Birgül}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir