İnternette Sizi Rahatsız Eden İçeriklerden Nasıl Kurtulabilirsiniz?

Internet Anıl Birgül

21. yüzyılda, yani günümüzde çağımız ve günlük hayatımız gereği internet hayatımızın bir parçası haline gelmiş durumda ve çoğumuzun hayatı sosyal medyalarda veya internet sitelerinde surf yaparak geçmekte. Gerek iş yerinde gerekse evinizde otururken internette gezinirken birçok içerikle karşı karşıya kalıyoruz. İnternet ortamının veya sanal âlemin çok kapsamlı olmasındandır ki bazen sizleri rahatsız eden, uygun görmediğiniz reklamlar veya siteler ile karşılaşabilirsiniz. Veya sosyal medyadan birisi sizi rahatsız edici davranışlarda bulunabilir. Bu reklamlar sizi sadece o anlık rahatsız etmekle kalmaz, içeriğine girdiğiniz takdirde cihazınıza virüs bulaştırma olasılığı da çok yüksektir. Peki, bunlardan nasıl kurtuluruz?

Rahatsız Edici Reklamlardan Kurtulmak

İnternette gezinirken karşımıza çıkan, tıklamadan bir türlü kapanmayan veya ”spam” diye tabir edilen, aynı reklamın çok kez ekranınıza çıkması sizi rahatsız edebilir. Veya içeriğini onaylamıyor olabilirsiniz. Bundan kurtulmak için eğer veri tabanı ”Google”a ait olan bir reklam ise, reklamın üst tarafındaki sekmeye tıklayarak ”reklamı gizle” seçeneğine, daha sonra da reklamı gizleme sebebinize tıklayarak bu tarz reklamların çıkma olasılığını azaltabilirsiniz. Eğer reklamdan kendiniz kurtulamıyorsanız, tarayıcınıza çeşitli yapımcılar tarafından yayınlanan reklam engelleme eklentilerini ekleyebilirsiniz. Sonunda tarayıcınızdaki reklamlardan kurtulduktan sonra cihazınızı virüs taramasından geçirmeyi unutmayın.

Sosyal Medyadaki Rahatsız Edici İçerikler ve Kişiler

Sosyal medya üzerinde rahatsız edici içerikler gördüğünüz sayfaları veya sizleri rahatsız eden kişileri engellemek kalıcı bir çözüm olacaktır. Eğer bir arkadaşınız tarafından yapılmış bir paylaşım sizi rahatsız ediyorsa, gönderinin sağ üstündeki seçeneklerden ”Bunu görmek istemiyorum.” seçeneğine tıklayabilir, daha sonra kişiyi mesaj ile uyarabilir veya arkadaş listenizden çıkartabilirsiniz. Aynı şekilde sizi rahatsız edecek içerikler paylaşan sayfaları, sayfa profiline girerek seçenekler bölümünden takibi bırakarak içeriklerini görmeyebilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Anıl Birgül {Anıl Birgül}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir