iPhone 5s ve 5c Özellikleri

Mobil anilbirgulApple firması tarafından piyasaya çıkartıldığı ilk günden beri telefon sektörüne damgasını vuran ve Dünya üzerinde en çok satışı yapılan cihaz olan iPhone yeni modelleri ile 10 Eylül tarihinde iPhone hayranlarına tanıtıldı. Eski modellerinden farklı olarak 5C modeliyle karşımıza çıkan iPhone artık renkli ve her yaştan insanın zevkine uygun olarak kullanabilmesi için tasarlanmıştır.

iPhone 5s‘i önceki modeline göre kıyaslayacak olursak dikkatimizi ilk çeken özelliği parmak izi oluyor. Ekrandaki tek basmalı tuş olan yuvarlak bölgenin üzerine elinizi getirdiğinizde artık parmak izinizi tanıyabilecek. Tuş kilidinin açılmasından hoşlanmayanların sadece kendisinin açabileceği bir telefonu yanında taşıması için seçebileceği özelliklerin başında gelmektedir. Daha önceden telefona tanıtmış olduğunuz parmak izinizi tuş kilidi açmada kullanabileceksiniz. iPhone 5s kamera önceki göre megapixel bakımından aynı olarak gözükse de çekimlerde ki farklılığı anlayabileceksiniz. Yeni geliştirilmiş lensi ile birlikte daha net ve canlı fotoğrafları hızlı bir biçimde yakalayabilirsiniz. Bunun dışında yeni nesil A7 işlemcisini de iPhone 5s‘te deneme şansımız bulunacaktır. Şu anda piyasada satışı devam etmekte olan telefonlar arasında en iyi işlemciye sahip olacağını ve sizi asla yarı yolda bırakmayacağını belirtebilirim.

Apple’ın ürün tanıtımında bizlere sunduğu diğer ürün olan iPhone 5c ise ucuz telefon mantığıyla geliştirilmiş gibi gözüküyor. iPhone 5s’ten daha uygun fiyata satılacak olmasına rağmen, renkli iPhone severlerin düşünmeden tercih edebileceği bir cihaz olacaktır. iPhone 5s ile iPhone 5c arasındaki farklara bakacak olursak eğer şunlar karşımıza çıkıyor;

– iPhone 5c’nin dış gövdesi metal yerine tamamen plastikten oluşmaktadır.
– iPhone 5s parmak izi okuyucu bulundurmaktadır.

Bu iki özelliğin dışında cihazlar arasında herhangi bir farklılık bulunmaktadır. Yani kap takmak yerine telefonun renkli olmasını istiyorsanız, düşünmeden tercih edeceğiniz bir Apple ürünü olacaktır.

Telefonların fiyatlarına göz atmakta fayda var diye düşünüyorum. Neredeyse Dünya’da en pahalı satılan ülkelerin başında geliyor olsakta bu çılgınlıktan insanlar vazgeçmeyecek gibi gözüküyor. iPhone 5s piyasaya ABD’de 200$ civarında kontratlı olarak satışa sunulmuştur. iPhone 5c yarı yarıya 99$ gibi bir rakamla tanıtıldı. Ancak ülkemizde bu fiyat bir hayli yüksek gibi gözüküyor. iPhone 5s şu anda ülkemizde tamamen bulunmadığı için 3.000-3.500 TL arasında fiyat farklılığı göstermektedir. Ancak önümüzdeki günlerde bu fiyatın 2000 TL gibi rakamlara gerilemesini ümit ediyoruz.

iPhone 5c renk seçenekleri ise şu şekildedir;
– Mavi
– Yeşil
– Pembe
– Sarı
– Beyaz

Kısacası renkli bir iPhone 5c sahibi olmak isteyenlerin tercih edeceği telefon olacaktır.

iPhone 5s işlemcisi ise piyasadaki diğer telefonlardan farklı olarak 64bit olarak geliştirilmiştir. Bunun dışında yeni nesil M7 işlemci ile artık daha rahat bir şekilde dokunmatik menüyü kullanabileceksiniz. Sizlerin hareketleri telefona daha iyi bir şekilde aktarılacağından spor ve sağlık gibi uygulamalarda kesin sonuçlara daha yakın bulgular elde edebilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{anilbirgul}