iPhone Telefona Format Atma

Teknoloji Anıl Birgül

Bilindiği üzre Apple tasarladığı cihazlar için kendine özgü bir çok özellik sunmaktadır. Android sistemli işlemciler fabrika ayarlarına geri dönme hizmeti ile format işlemini gerçekleştirmektedir. Bu özellik Apple’da da mevcut.

Tüm içeriği ve ayarları silme

Ayarlar > Genel > Sıfırla bölümüne gidilir, sonra tüm içerikleri ve ayarları sil tuşuna dokunulur.

iPhone’u içeriklerinin tümü, bilgiler ve ayarlar silinir. iPhone yeniden kuruluncaya kadar kullanılamaz.

Tüm içerikleri silme amacı yoksa ağ bağlantıları, klavye gibi özelliklerin geçmişi tek olarak silinebilir. Apple bu teknoloji ile kullanıcılarına kolaylıklar sağlama amacı gütmektedir.

Bilgisayar Yardımı ile Format

Cihazın açılmadığı durumlarda bu özellik kullanıcılar için oldukça kullanışlı. Bu işlem ile format atabilmek için bize bir bilgisayar kadar Apple ürünlerinden olan iTunes aracını indirmek gerekli. Bu özelliği kullanmak için yapmamız gerekenler;

Cihaz bilgisayara bağlanır ve iTunes çalıştırılır. Ancak iTunes’in son sürüm olması önemlidir. Programın sağ üst köşesinde güncelleme ayarlarını yapan bir tuş mevcuttur. Gerekli kontroller burdan sağlanabilir. Cihaz kapalı olmalıdır. cihaz kapalı iken bilgisayara bağlanır ve 5 saniye süre ile home tuşuna basılı tutulur. Telefon ekranında iTunes simgesi belirdiği zaman el home tuşundan çekilir. iTunes bu işlemden sonra telefonu tanımlaya başlar ve tanımlama işlemi bitince recovery modu yani geri yükleme seçeneği aktif olur. Bu seçeneğe tıklanarak format işlemine başlanır.

Verileri Saklama

Bilindiği üzere iPhone hafıza kartı kullanımına izin veren bir cihaz değil. Ancak mevcut verileri saklamak için birden çok seçenek mevcut. iTunes verileri saklama hizmeti de vermektedir. Cihazı formattan önce kablo ile bilgisayara bağlayarak verileri iTunesaa kaydetmek mümkün. Ancak bu özelliğin sakıncalı bir tarafı mevcut. Telefonun işletim sisteminde format ile giderilebilecek bir arıza varsa, bu arıza iTunesa kaydoluyor. Yani format atılıp telefon arızasız duruma getirildikten sonra bilgileri geri yükleyince telefonun yeniden sorun çıkarması olası bir durumdur. Fakat Apple bunun için de bir çare bulmuştur. Sadece apple kullanıcılarına sağladığı iCloud hizmeti ile tüm verileri şifreleme yöntemi ile korumak mümkün kılınmış durumda. Yapılacak tek şey ayarlar bölümünden iColud bölümüne girip Apple kimliği ile oturum açıp yedekleme yapmak.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Anıl Birgül {Anıl Birgül}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir