İstiridye Mantarı Nasıl Yetiştirilir?

Nasıl Yapılır ? Anıl Birgül

Genel olarak yenilen mantar türündendir. Bu mantar çeşidi lezzetli ve ekonomiktir. Baş kısmı istiridyeye benzediğinden istiridye mantarı adını almıştır. Doğal hayatta kavak ağaçlarında çıkması sebebi ile kavak mantarı olarak da anılır. İstiridye mantarı yetiştiren fazla sayıda girişimci bulunur. Ülkemizde de teşvik için firmalar rehberlik hizmeti sunar. Ancak tarım ürünlerinin hepsi için geçerli belirli bir ortam gerekir, bu ortam istiridye mantarı içinde geçerlidir. Mantar yetiştiriciliği için, sistemi iyi şekilde kavramak önemlidir. Doğal şartlarda mantar, kavak ve kayın ağaçlarının dibinde, serin, nemli, oksijeni fazla ve karanlık ortamda oluşur. En ideal ve doğru ortam, doğal ortama en yakın olanıdır. Kompost yani doğal atıklarla oluşturulan gübre ile mantar tohumları uygun sıcaklık ve nemli ortamıyla kuluçkaya bırakılır. Mantar almaya hazır duruma getirilir. Bu sayede toplanmaya başlanır.

İstiridye Mantarı Sıcaklık, Nem, Aydınlık Değerleri

Nasıl yapılır? Kuluçka evresi ve hasat döneminde sıcaklık oranları, nem değerlerinin eşit olmalıdır. Bu sebepten dolayı üretim yapılan yer, ortam kontrolü sürekli olarak sabit tutulmalıdır. Bazı durumlarda değişim gerekebilir. Kuluçka evresinde ortamın %70 karanlık olması ve nem oranının 25-30’da tutulması gereklidir. Uygun ortam hazırlandığında ilk mantar verimi 17. günde alınacaktır. Plastik poşetlerde kuluçkaya yatırılıp poşete delikler açılırsa 10. günde hasat ürünleri toplanır. Yüksek oksijenli ortamı seven mantar için uygun zemin önemlidir. 12-17 derece arasında olmalı, 6-8 saat ışık gereklidir. İstiridye mantarı gri renkli, sulu etlidir.

İstiridye Mantarı Nasıl Satılır?

Satışa çıkmadan önce bilinmesi gerekir, 10 cm büyüklüğüne gelene kadar 2 gün içinde toplanması gerekir. Büyüyen mantarlar, spor atarak diğerlerinin gelişimini yavaşlatır, toparlanan her mantar 4 saat içerisinde ağırının 4’de 1’ini kaybeder. 10 günde yoğun olarak toplanan mantarlar sistemli şekilde satışa ihtiyaç duyar. Mantarın fiyatlarını ise pazarlardan görebilirsiniz. Fiyat eğer 10 TL ise toptancı 5 TL’den satışını yapar. İstanbul’da ise 7 ile 12 TL arasında satılır. Mantarın toplanması, bekletildiğinden hafiflemesi ve son olarak satılamaz hale gelişi üreticiyi zorlar. Mantar üreticileri için bu durum alternatif satış alanları oluşturur.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Anıl Birgül {Anıl Birgül}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir