Kablosuz Şarj – Elektrikli Yol Hayal mi?

Otomobil editor

Kablosuz Şarj – Elektrikli Yol Hayal mi?

İnsanoğlu dur durak bilmeden ilerleyişini sürdürüyor. Öyleki bir yıl önceki inanılmaz bir gelişmeyi bir yıl sonra eskimiş kabul ediyoruz. Elektrikli araba şunun şurasında icat edilip piyasaya çıkalı birkaç yıl oldu.

Daha nasıl bir şarj sistemi ile çalışacak nerelerde şarj edilecek gibi sorunlar konuşulurken İngiltere de proje aşamasındaki bir gelişme elektrikli araçların şarj sorununa çözüm olacakmış gibi duruyor.

Sonuçta elektrikle çalışan bir araç fosil yakıtıyla çalışan bir aracın neredeyse altıda biri oranında daha ucuza yol yapmanızı sağlıyor. Fosil kaynaklı yakıtın çevreye verdiği zararı da düşünecek olursak insanlık için hayli önemli bir gelişmedir.

Kablosuz Şarj – Elektrikli Yol

 Sistem Nasıl Çalışıyor

Sistem kısaca şöyle işliyor. Siz aracınızla seyir halindeyken otoyolun altına döşenmiş cihazlar elektromanyetik bir alan oluşturuyor ve elektrikli aracınızdaki bobinler yolun altından gelen elektromanyetik enerjiyi elektriğe çeviriyor böylece hiçbir yerde durmadan varacağınız istikamete devam edebiliyorsunuz.

Kısacası seyir halindeyken otomobilinizin şarj edilmesi yakın zamanda mümkün gibi gözüküyor. Uzun yolda çok önemli bir açığı kapatabilir ve fosil kaynaklı yakıtların araçtaki fazla maliyetinden tüketiciler kurtulabilir. Çeşitli otomobil firmalarının tek şarjla azami 200 km yol yapan araçları yeni yeni piyasaya çıksa da güvenilirliği henüz kanıtlamış değil.

 Yeni Gelişmeyi Şu Anda Uygulayan Ülke Var mı?

Evet, 2013 yılında Güney Kore bu uygulamayı ilk hayata geçiren ülke olmuş fakat sadece 12 km’lik bir yol ve bundan şehir içinde sefer yapan otobüsler faydalanıyor. Şimdi bilim adamları bu çalışmaları ilerletip tüm yollarda bunun uygulanabilirliğini araştırıyorlar.

Çünkü sistem önemli bir maliyet getiriyor bunun yanı sıra otomobil firmaları her geçen gün bu araçlarda kullanılan bataryaları geliştirip menzilini arttırıyorlar. Bazı bilim adamları şimdilik önemli bir ihtiyacı karşılayacak olan böyle bir projenin otomobillerdeki gelişmeler dikkate alındığında gelecekte ihtiyaç duyulmayacağı kanısında. Bekleyip görmek gerekiyor.

Kablosuz Şarj – Elektrikli Yol2

 

 

Sosyal Ağlarda Paylaş

{editor}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir