Kara Mamba Yılan Türü ve Özellikleri

Nedir ? anilbirgul

yılanGünümüzde en fazla merak edilen ve hakkında detaylı olarak bilgiler alınmak istenen konulardan biri de en zehirli yılan türlerinden olan kara mamba yılan türünün özelliklerinin neler olduğu konusudur. Dilerseniz makalemizin de ana konusu olan ve birçok bireyler tarafından çokça merak edilen kara mamba yılan türünün özellikleri nelerdir hakkında makalemiz üzerinden detaylı olarak bilgiler sunalım. Yukarıda da belirttiğimiz üzere kara mamba yılan türü bünyesinde taşıdığı ölümcül zehiri sayesinde en zehirli yılan türleri arasında yer almaktadır.

Bununla birlikte oldukça agresif bir yapıya da sahip olan kara mamba yılan türü dünyada sınırlı sayıdaki bölgelerde yaşamaktadır. Ülkemizde pek bulunmayan yılan türlerinden olan kara mamba yılan türü yalnızca hayvan türlerine değil ayrıca insanlara da saldırı düzenlemesi ile bilinen yılan türlerindendir. Öyle ki yol kenarlarında dahi bulunabilen kara mamba yılan türü yoldan geçen taşıtlara anında saldırı düzenleyebilmekte ve araçların camlarının açık olması durumunda ise kişileri oldukça hızlı bir refleks ile ısırabilmektedir. Bu gibi olayların bazı ülkelerde yaşandığını da buradan belirtmekte faydalar görmekteyiz. Kara mambalar hakkında sizlere bu ön bilgileri sunduktan sonra şimdi de kara mamba yılan türünün özellikleri nelerdir hakkında hemen bilgiler sunalım.

en zehirli yılanİşte Dünyanın En Tehlikeli Yılan Türlerinden Biri Olan Kara Mamba Yılan Türünün Özellikleri;

 • Kara mamba yılan türünün en belirgin özelliklerinden biri hiç kuşkusuz ki en zehirli yılan türlerinden biri olmasıdır. Öyle ki tek bir ısırığı ile bir insanın yalnızca birkaç dakika içerisinde hayatını kaybetmesine neden olabilmektedir. Bünyesinde taşıdığı zehrin ölüm oranı ise 0 oranında olmaktadır.
 • Dünyanın en uzun ikinci zehirli yılanı olan kara mamba yılanı elapiode familyasındandır. Yetişkin bir kara mamba yılanının ortalama boy uzunluğu ise yaklaşık olarak 2,5 metreye kadar ulaşabilmektedir. Kara mamba yılan türünün bilinen en büyük boy oranının ise 4,5 metreye kadar ulaşabildiği bilinmektedir.
 • Kara mamba yılan türünün en belirgin özelliklerinden biri de vücut renginin daha çok zeytin yeşiline çalması ve ağız içerisinin siyah renge sahip olmasıdır. Bu niteliği sayesinde oldukça ürkütücü bir görünüme sahip olan kara mamba yılan türü ağız içinin siyah renge sahip olması nedeniyle kara mamba adını almıştır.
 • Ana vatanı Afrika kıtası olan kara mamba yılan türünün belirgin özelliklerinden biri de en hızlı hareket eden yılan türlerinden biri olmasıdır. Dolaysıyla yetişkin bir kara mamba yılan türü saatte ortalama olarak 20 kilometreye varabilen hıza sahip olabilmektedir.
 • Kara mamba yılan türünün oldukça zehirli bir yılan türü olduğunu yukarıda belirtmiştik. Dolaysıyla kara mambalar tek bir ısırık ile 100 insanın hayatını kaybetmesine neden olabilmektedir.
 • Kara mambaların özelliklerinden biri de bazı yılan türleri gibi tehlike anlarında kaçmayı tercih etmemeleridir. Dolaysıyla kara mamba yılan türü herhangi bir tehlike ile karşı karşıya kalabildiğinde kaçmak yerine savaşmayı tercih etmektedirler. Bu sırada ise oldukça ürkütücü ve agresif olabilmektedir. Kara mambalar sinirlendikleri takdirde ses tonlarını daha da yükselterek ve ağızlarını açarak dişlerini ve siyah ağzı içini karşı tarafa göstermektedirler. Bu sayede düşmanlarının korkmasını sağlayabilmektedirler. Saldırı esnasında boynunu tamamen düzleştiren kara mambalar ayrıca yaklaşık olarak 1,20 metreye kadar uzanıp saldırabilmektedirler.
 • Kara mamba yılan türünün belirgin özelliklerinden biri de birçok yılan türlerine göre doğrudan kafa ve gövde bölgesine saldırı yapmasıdır. Kara mamba yılan türü saldırı zamanlamasını ise genellikle kendisi belirlemekte ve yalnızca tek bir ısırık darbesi ile saldırısı tamamlamaktadır. Tek bir ısırık darbesinden sonrasında hemen geriye doğru çekilmektedir. Vücuduna ısırık darbesini alan avının felç geçirmesi olasılığının oldukça yüksek olduğunu belirtmek isteriz. Dolaysıyla kara mamba yılan türü avının felç geçirmesi ile birlikte birkaç dakika içerisinde hayatını kaybetmesinin ardından avına tekrar yaklaşarak yavai bir şekilde sindirmektedir.
 • Kara mamba yılan türünün zehiri doğrudan sinir sistemine etki yaptığından dolayı vücudun çok kısa süreler içerisinde felç geçirmeesine neden olmaktadır. Dolaysıyla gerek insanlarda ve gerekse de hayvan türlerinde kara mamba yılan türünün ölümcül zehiri aynı etkiler göstermektedir. Kara mamba yılan türü bilek bölgesinden ısırdığında avın en fazla 3 saat yaşama şansı bulunmaktadır. Yüz veya gövde bölgesinden ısırdığında ise avın ortalama olarak 20 dakika daha yaşama süresi bulunmaktadır.

kara mambaKara Mamba Yılan Türünde Üreme;

 • Tüm yılan türlerinde olduğu gibi kara mamba yılan türü de yumurta yaparak üremektedir. Fakat birçok yılan türlerine göre kara mamba yılan türünde dünyaya gelen yavruların çok daha kısa sürede yetişkinliğe eriştiği bilinmektedir.
 • Yavrular ortalama olarak 1 yıl içerisinde yaklışk olarak 1,80 santimetrelik boya ulaşabilmektedir. Dişi bir kara mamba yılan türü ortalama olarak 9 ila 14 yumurta bırakabilmektedir.
 • Yumurtadan dışarı çıkan yavru kara mambaların boy ortalaması 36 ial 60 santimetre arasında değişebilmektedir. Kara mamba yılan türünün en belirgin özelliklerinden biri de bu süreçler içerisinde oldukça agresif olmalarıdır.

mamba yılanıKara mamba yılan türünün üremesi hakkında da sizlere gerekli bilgileri sunduktan sonra kara mamba yılan türünün özellikleri nelerdir hakkındaki makalemizi burada sonlandırmaktayız. Ülkemizde yalnızca hayvanat bahçelerinde bulunan kara mamba yılan türünün ayrıca diğer yılan türlerinde olduğu gibi yılın belirli dönemlerinde gömlek değişiminde bulundukları da bilinmektedir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{anilbirgul}

“Kara Mamba Yılan Türü ve Özellikleri” üzerine 1 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir