Katarakt Nedir?

Nedir ? Anıl Birgül

Katarakt rahatsızlığı göz bebeğinin arka bölümünde yer alan ve görme işlemini sağlayan doğal yapılanmış göz merceğinin saydamlık faktörünü yitirerek matlaşması sonucunda oluşur. Katarakt nedir? Sorusu başka bir şekilde buzlu bir camın arkasından bakma gibi de tanımlanabilir. Orta yaşının üstünde olan kişilerde görülmekte olan bir rahatsızlık olarak katarakt; şeker hastalığı olan kişilerde, bazen yeni doğan bebeklerde, göze alınmış olan fiziksel darbe sonucunda ya da kortizon tedavisini uzun süre kullananlarda da görülebilir.

Katarakt Rahatsızlığının Belirtileri

Bireylerde genellikle kendisini renklerde sararma ya soluklaşma, görme duyusunda yavaş bir şekilde azalma, okumada zorluk çekme, ışığa karşı duyulan hassasiyet, gözlük numaralarında sıklıkla yaşanan değişiklikler, çift olarak görme ve gece görüşlerinde meydana gelen bozulma olarak gösteren katarakt rahatsızlığı gözlük kullanarak ya da ilaç kullanarak tedavi edilebilecek bir rahatsızlık değildir. Oluşmuş olan katarakt rahatsızlığının tek tedavi yöntemi ameliyattır. Tıp alanında mevcut olan gelişmeler sayesinde katarakt ameliyatları hastaya narkoz, iğne, anestezi ya da her hangi bir ilaç verilmeden ayık bir şekilde uygulanır. Göz içerisine yerleştirilecek olan merceğin kaliteli olmasına ve ameliyatı yapacak olan hekimin tecrübesine dikkat edilmesi gerekir. Hasta ameliyatının bitiminden sonra aynı gün içerisinde evine dönerek istirahat dönemine başlar ve kısa bir zaman sonra hayatına kaldığı yeren devam edebilir.

Doğum Sebepli Katarakt Rahatsızlığı

Konjetinal katarakt olarak da bilinen doğum sebepli oluşmuş katarakt rahatsızlığı, doğum anından itibaren meydana gelen ve göz merceğinin çift taraflı olarak ya da tek taraflı olarak saydamlığını yitirmesi sonucu oluşur. Doğumla birlikte oluşan bu rahatsızlık annenin gebelik döneminde kullandığı ilaçlardan ya da geçirdiği enfeksiyonel rahatsızlıklardan oluşabileceği gibi, her hangi bir nedene bağlılık göstermeden de oluşabilir. Bebeğin gözünün birinde oluşan beyazlık ya da şaşılık katarakt rahatsızlığının belirtilerinden biri olabilir. Bebeklerde bu tarz belirtilerin görülmesi sonucunda uzman bir doktora gidilmesi önemlidir. Doğum sebepli olan katarakt bebeğin görüşünü engelliyor ise ve tek taraflı oluşmuş ise acil bir şekilde bebeğin ameliyat edilmesi ve kataraktın önüne geçilmesi gerekir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Anıl Birgül {Anıl Birgül}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir