Kemoterapi Nedir?

Nedir ? Anıl Birgül

Kemoterapi, vücutta bulunan bir tümörün ilaçla tedavi edilmesi anlamına gelmektedir. Cerrahi ve ışın tedavisi ile beraber tümör tedavisinin en önemli kısmıdır. Bir çok hasta kemoterapi nedir? Nasıl uygulanır? Benzeri sorular kafalarını oyalar ve merak ederler. Kemoterapi tedavisi ile tümörlü hücreler öldürülür ya da tümörün büyümesi engellenir. Bazen bir, bazı durumlarda da birkaç ilaç karışımı ile birlikte uygulanır.

Kemoterapi Uygulaması Neden Uygulanır?

1-) Tümörün türüne ve hastanın genetik ve bedensel özelliklerine göre değişik sebeplerle kemoterapi uygulaması yapılabilir.

2-) Tümörü tamamı ile yok edip ve hastayı tümörden kurtarmak.

3-) Tümörün yayılmasını ve büyümesini engellemek için.

4-) Tümörün neden olduğu olumsuz belirtileri en aza indirmek için.

Kemoterapi Nasıl ve Nerelerde Uygulanır?

Kemoterapi ilaçlarının hastaya uygulama türleri değişik yollarla yapılabilir. Kemoterapi tedavisi uygulamasında dört farklı yöntem uygulanmaktadır. Ağız yoluyla, ilaç, hap şeklinde, kapsül ya da solüsyon şeklinde ağızdan alınır.

Damar yolu ile yani, intravenöz. Kemoterapide kullanılan ilaçların en fazla uygulandığı yöntem damar yolu ile verilen ilaçtır. İlaç seruma karıştırılarak ya da direk enjektör ile damar içine enjekte edilerek yapılan uygulamadır. Genellikle kol ve el üstünde bulunan damarlar bu işlem için daha uygundur. Damardan yapılan tedavilerde bazı durumlarda kateter ve pompa gibi farklı yöntemlerde kullanılmaktadır. Enjeksiyon yoluyla uygulanan kemoterapi ilacı kas içerisine (intramusküler) yada cilt altına direkt enjeksiyon yolu ile uygulanır. Diğer bir enjeksiyon yöntemi ise kemoterapi ilacının doğrudan tümör dokusunun içerisine uygulanmasıdır. Kemoterapi uygulaması evde, hastanede ya da özel merkezlerde de uygulanmaktadır. Tedavinin nerede ve nasıl uygulanacağı ve ilacın veriliş yöntemine hasta olan kişinin genel durumu, hastanın ve doktorun önerilerine göre hasta ile birlikte karar verilir. Hastane ortamında yapılacak olan uygulama yatarak yada ayaktan kemoterapi ünitelerinde yapılmaktadır.

Kemoterapi Uygulaması Sırasında Hasta Ağrı Hisseder mi?

Kemoterapi uygulamasında hasta hiç bir şekilde ağrı hissetmez. Fakat bazı hastalarda iğnenin takılı olduğu kısımdan damarın dışına sızıntı olabilir. Bu durum ilacın takılı olduğu kısımda ağrı, kızarma, yanma ve şişlik benzeri şikayetlere neden olur. Bu gibi bir durumda tedaviyi uygulayan görevliye haber verilir ve damar yolunun yerinde olup olmadığına bakıldıktan sonra devam edilmesi sağlanır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Anıl Birgül {Anıl Birgül}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir